Ministerstvo životního prostředí bude přispívat na likvidaci hrabošů

Na snížení počtu přemnožených hrabošů přispěje ministerstvo životního prostředí (MŽP) zemědělcům 500 korun na hektar, celkově plánuje uvolnit 40 milionů korun. Oznámil to na tiskové konferenci náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zároveň vysvětlil, že úřad se spolu s ministerstvem zemědělství (MZ) dohodl na cíleném, nikoli plošném hubení hrabošů.

Zemědělci mohou podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana žádat o dotace od pondělí 6. března od 10:00, přičemž příspěvek má podle Hladíka sloužit na práce spojené s hubením hrabošů. K tomu mají zemědělci použít přípravky rodenticidy, které se aplikují přímo do nor.

Povoleny jsou dva přípravky, a to Stutox II a Ratron GW v množství deseti kilogramů na hektar. Toto opatření zavedl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský 21. února. Platné je do 21. června letošního roku. Podle instrukcí ministerstva životního prostředí musí zemědělci ústavu nahlásit použití přípravku, a to nejpozději tři dny před zahájením aplikace. Ústav bude následně kontrolovat dodržování podmínek nařízení.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je situace nejkritičtější v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Jelikož se bude hraboš na jaře dále množit, dají se předpokládat značné škody na úrodě.

„Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem a zároveň nepoškodíme životní prostředí. Situace se nesmí podcenit, je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,“ řekl Nekula.

Ministerstvo chce ochránit ostatní druhy

Podle Hladíka chce MŽP zabránit plošnému hubení, aby předešlo otravě jiných zvířat. „Chceme chránit řadu druhů ptáků jako poštolky, káňata, sýčky, kalouse, ťuhýky, volavky, čápy, koroptve, bažanty, ale i zajíce, lišky, srnce, nebo dokonce domácí mazlíčky jako kočky a psy. Proto je pro nás klíčová dohoda s resortem zemědělství, že na výjimky bude Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský povolovat zvýšenou a adresnou aplikaci do děr. Ať už se provádí ručně, nebo strojem, jed jde cíleně pod povrch,“ objasnil Hladík.

Zároveň dodal, že plánovaných 40 milionů korun má pokrýt přibližně osmdesát tisíc hektarů zemědělské půdy.

Naposledy způsobili hraboši extrémní škody v roce 2019, také nejvíce na jižní Moravě. Kromě úrody obilí okusovali i mladé ovocné stromky, někteří ovocnáři tak přišli o část sadů. Chemické hubení hrabošů tehdy vzbudilo velký, převážně negativní ohlas mezi laickou veřejností, chemické hubení kritizovali mimo jiné i někteří ornitologové. V té době požadovali zemědělci výjimku, aby mohli jed rozhazovat na polích plošně, a přeli se se zástupci ministerstva životního prostředí i přímo v terénu.

Načítání...