Žalobce navrhl vazbu pro dva zadržené kvůli radarům ve Varnsdorfu

Státní zástupce ve čtvrtek předložil děčínskému soudu návrh na vazbu pro dva ze tří zadržených v případu pronájmu radarů ve Varnsdorfu. V případu jsou obviněni čtyři lidé a jedna právnická osoba, tři z obviněných byli dokonce zadrženi. Podle informací České televize jsou mezi zadrženými i varnsdorfský starosta Stanislav Horáček (ANO) a také místostarosta Josef Hambálek (ANO). Státní zástupce neupřesnil, pro koho vazbu navrhl.

„V případě jedné osoby jsem rozhodl o jejím propuštění ze zadržení, v případě ostatních dvou osob podávám návrh na jejich vzetí do vazby,“ sdělil státní zástupce Jan Veselý. Dodal, že se nebude vyjadřovat k tomu, u koho vzetí do vazby navrhuje. O uvalení vazby musí rozhodnout soud.

Případ se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje soukromá společnost Water Solar technology (WST). Společnost dostává odměnu za každé změřené překročení rychlosti.

Kvůli tomu kritizovala vedení města už dříve opozice. Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, má-li třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Pokuty od antimonopolního úřadu

Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tři pokuty v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad.

Kvůli zakázce policisté začátkem října zasahovali na městském úřadě, v domě starosty a u majitele WST. Tento týden ve středu pak policisté zadrželi ve Varnsdorfu tři lidi a ve čtvrtek pět osob včetně jedné právnické obvinili.

Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.