Konec některých zbraní v EU platí. Soud zamítl českou žalobu

Soudní dvůr Evropské unie zamítl českou žalobu kvůli platnosti směrnice zavádějící přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. Česká vláda usilovala o její zrušení, protože podle jejího názoru majitele příliš omezuje. Podle soudu není diskriminační a neporušuje ani další unijní zásady.

Video Události
video

Události: Česko neuspělo s žalobou proti směrnici omezující držení zbraní

Norma zakazuje některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Evropská komise ji navrhla v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských zemí i poslanců.

Česko bylo od začátku proti přijetí směrnice. Mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Proto podalo žalobu, která žádala zrušení směrnice. Požadavek podpořily také Polsko a Maďarsko.

Soud v úterý konstatoval, že české námitky jsou neopodstatněné. Unijní orgány podle něj nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.

Česká strana v žalobě podané předloni rovněž namítala, že se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neprovedli posouzení jejích dopadů. Soud tento argument odmítl s tím, že tuto povinnost nemají ve všech případech.

Unijní orgány navíc podle soudu měly k dispozici „četné analýzy a doporučení pokrývající všechna témata zmíněná v argumentaci České republiky“. Z těchto podkladů nic nenasvědčovalo tomu, že by opatření zavedená směrnicí byla nepřiměřená, uvedl nejvyšší justiční orgán EU.

Změny vyplývající z nové právní úpravy by se dotkly téměř všech asi 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů v Česku a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. Zastánci držení zbraní prosazují zakotvení práva na ozbrojenou obranu do české ústavy, kterým se v současnosti zabývají senátoři.

Podle Černochové prohrál zdravý rozum

Jedna z nejhlasitějších kritiček směrnice Jana Černochová (ODS) v reakci na rozhodnutí napsala: „Stále jsem přesvědčena, že znění směrnice porušuje zásadu proporcionality i subsidiarity a významně a bezdůvodně zasahuje do vlastnických práv. Tato prohra je důsledkem impotence vlády vyjednat pro Českou republiku na půdě a orgánech EU výjimky. Vláda svou nečinností vlastně alibisticky přehodila problém na zákonodárce.“

Podobně se vyjádřil i europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) „Je škoda, že vláda navzdory rozpočtu na právní služby, které čerpá, nedokázala předložit Evropskému soudnímu dvoru lepší argumenty.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl: „Je to škoda, protože český stát chtěl pro svoje občany uhájit liberálnější přístup k držení a přechovávání zbraní. Bohužel Soudní dvůr EU naši argumentaci podporovanou Maďarskem a Polskem nepřijal a žalobu zamítl, což musíme v této fázi plně respektovat.“

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připomněl, že jeho resort připravil nový návrh zbraňové legislativy, který maximálně omezuje dopady směrnice. Ve sněmovně podle nich byla dosažena dohoda na jejím projednání tak, aby Česko nebylo vystaveno sankcím.

„Darebácké rozhodnutí“ 

Místopředseda a šéf poslanců SPD Radim Fiala prohlásil: „Je to darebácké rozhodnutí. Plně potvrzuje správnost programu hnutí SPD, který jasně říká, že Evropská unie směřuje k omezování práv občanů národních států.“

Ostře na rozhodnutí reagoval poslanec KSČM Zdeněk Ondráček: „Soud EU jasně ukázal, že zájmy lidí mu jsou ukradené. Je to projev arogance moci a sprostoty. Doufám, že nyní se vlastenecky smýšlející lidé, bez ohledu na politickou příslušnost, spojí a domluví na dalším postupu, jak tomuto čelit a ponechat si vztyčenou hlavu. Kdo ustupuje zlu sám zlo páchá.“ 

Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška bylo jasné, že žaloba má nulovou šanci na úspěch. Česko směrnici bude zavádět, podle Bartoška je důležité, aby to bylo co nejšetrnějším způsobem. Podle šéfa sněmovního klubu Miroslava Kalouska bude TOP 09 v okamžiku, kdy Česko vyčerpalo všechny možnosti změny směrnice, postupovat v souladu s pravidly. „Budeme hlasovat pro implementaci,“ uvedl. Doplnil, že se nikdo nemusí bát, že by přišel o svoji brokovnici.