Léčí se téměř všichni, kteří vědí, že mají HIV. Přes pět set lidí to ale neví, upozorňují zdravotníci

1 minuta
UDÁLOSTI: Lékaři letos v Česku evidují zhruba dvě stě nových pacientů nakažených virem HIV
Zdroj: ČT24

Podíl lidí, kteří onemocněli HIV a léčí se, průběžně stoupá. Na základě dat z posledních pěti let na to upozornil Státní zdravotní ústav. Zatímco v roce 2013 vyhledalo léčbu 75 procent lidí, kteří se virem nakazili, loni jich bylo více než 95 procent. Podle odhadů Státního zdravotního ústavu je ale také zhruba pět set lidí, kteří ani nevědí, že HIV mají.

Od roku 1985 do konce letošního října bylo podle údaje SZÚ v Česku HIV pozitivních 3567 lidí. Zhruba třetina diagnostikovaných přitom byli cizinci včetně těch s dlouhodobým pobytem, nejčastěji z regionu východní Evropy. Za měsíc říjen potom přibylo osmnáct nových případů HIV a za rok onemocnělo asi dvě stě lidí.

„Česká republika je na tom z hlediska HIV relativně dobře, protože výskyt HIV infekce je tady velmi nízký ve srovnání s evropskými zeměmi,“ ujistil vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček.

Diagnóza HIV+ dnes již nemusí být ani zdaleka předzvěstí neodvratné blízké smrti. Moderní antiretrovirová léčba podle odborníků vede k zamezení rozmnožování viru. Takoví pacienti pak mají stejnou naději dožití jako běžná populace, mohou také mít například nechráněný sex bez toho, aby partnera nakazili, nebo mít děti. Zásadní je ale objevit infekci včas a začít se léčit.

„Mezi těmi, kteří se neléčí, jsou například cizinci, kteří se vrátí do své domovské země, nebo naopak Češi, kteří vycestují do ciziny. U nich nemáme možnost zjistit, jestli se léčí tam,“ řekl Vratislav Němeček.

Přes pět set lidí dokonce ani neví, že se HIV nakazili, a v této skupině tvoří cizinci s trvalým pobytem (neboli rezidenti) téměř polovinu. Ve srovnání s českými občany se přitom liší způsob, jakým se cizinci nakazili.

„Zatímco u Čechů je dominantní přenos homosexuální mezi muži, u rezidentů je asi 34 procent přenosů heterosexuální. Po odečtení Slováků je to téměř 42 procent a častější je i přenos při injekčním užívání drog,“ upozornil Němeček.

Na cizince se proto snaží SZÚ zaměřovat i prevenci. Podle vedoucí oddělení sexuálně přenosných nemocí SZÚ Hany Zákoucké je ale problém s distribucí preventivních materiálů mezi cizince. „Materiály v jiných jazycích máme, ale je problém je k nim dostat,“ shrnula. Snaží se proto kontaktovat praktické lékaře, kteří v zahraničních komunitách v Česku působí.

Podle odhadů představují náklady na udržení infekce HIV v Česku pod kontrolou asi miliardu korun ročně. Prevence, jako jsou přednášky či výměna jehel injekčním uživatelům drog, tvoří asi 0,7 procenta. Léčba stojí asi 30 tisíc korun na jednoho pacienta měsíčně, je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví dává přímo na prevenci HIV deset milionů korun, dalších osm milionů prostřednictvím svých přímo řízených organizací, jako jsou fakultní nemocnice nebo SZÚ.

AIDS je posledním stadiem onemocnění HIV. V Česku mu podlehlo tři sta lidí

Z 3600 nakažených, kteří byli od roku 1985 pozitivně testováni na HIV, se u 660 rozvinul syndrom získaného selhání imunity (AIDS) a tři sta lidí mu podlehlo.

HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně dochází k úplnému rozvratu imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. AIDS je posledním stadiem onemocnění. Nemocný AIDS ztrácí schopnost bojovat s chorobami a může podlehnout i nemoci, na kterou by za jiných okolností nezemřel. Poprvé byl AIDS popsán v roce 1981.

Virus HIV se přenáší nejčastěji tělesnými tekutinami od infikovaných – krví, spermatem, poševním sekretem i mateřským mlékem. Nejčastěji se šíří pohlavním stykem nebo sdílením jehel u narkomanů. Infikovaný člověk je nakažlivý bezprostředně od vniknutí viru HIV do organismu, tedy i v době, kdy ještě nemá žádné příznaky onemocnění.

Hygienici připomněli, že nejúčinnější metodou v boji proti AIDS stále zůstává prevence, tedy chráněný pohlavní styk či nesdílení jehel u narkomanů. Za důležitou považují také osvětu již od dětského věku. S informovaností pomáhá projekt Hrou proti AIDS, který je zaměřen na druhý stupeň základních škol. Školáci prostřednictvím hry získají základní znalosti o viru HIV i možnostech jeho přenosu.

Výskyt HIV v Česku od roku 1986
Zdroj: SZÚ/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 4 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 4 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 10 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...