Zemědělský fond začne proplácet dotace Agrofertu. Prý neexistuje právní důvod pro jejich zadržení

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Rozhodnutí se týká dvou projektů dohromady za 51,2 milionu korun. Ve čtvrtek to oznámili zástupci fondu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pryček Vladimír

Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací, nemůže je tak neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

„Právní názor SZIF byl následně potvrzen externím právním posudkem, interním právním posudkem a zároveň i právním stanoviskem příslušného ministerstva. SZIF má v současnosti za prokázané, že neexistuje legitimní právní důvod pro zadržování dotací schválených po 9. 2. 2017 společnostem koncernu Agrofert, a proto musí SZIF postupovat striktně s péčí řádného hospodáře a nadále bez existence právního důvodu nezadržovat zmíněné dotace, aby se nevystavil riziku právní žaloby ze strany koncernu Agrofert,“ uvedli zástupci fondu.

Premiér Babiš ve čtvrtek uvedl, že posun nebude komentovat. „Já s tou firmou nemám nic společného, dal jsem ji dosvěřenského fondu. Proto se k tomu nebudu vyjadřovat, protože o tom nic nevím a ani mě to nezajímá,“ konstatoval.

Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude. Podle generálního ředitele fondu Martina Šebestyána se totiž musí vzít v úvahu, že tehdy začalo platit přísnější finanční nařízení Evropské komise o střetu zájmů.

„Ve vztahu k tomuto finančnímu nařízení i nadále zůstává povinnost SZIF postupovat striktně s péčí řádného hospodáře, tedy setrvat v režimu předběžné opatrnosti a dotace schválené od 2. 8. 2018 nevyplácet,“ dodal.

Podle Agrofertu probíhá čerpání dotací podle příslušných zákonů

Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky firma tento vývoj vítá, potvrzuje se podle něj, že veškeré čerpání dotací odpovídá příslušným zákonům a předpisům. „Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojdou úřady ve všech případech, které se týkají naší společnosti,“ uvedl Hanzelka.

Fond o zastavení proplácení dotací rozhodl letos v červnu. Agrofertu bylo ze SZIF od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,5 miliardy korun. Loni získal holding na nárokových dotacích dohromady 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů více než o rok předtím.

Z výroční zprávy společnosti vyplynulo, že důvodem navýšení byly akvizice zemědělských firem, díky kterým se zvýšil rozsah zemědělské půdy a počty zvířat, na které firma dotace čerpala. Zisk před zdaněním Agrofertu klesl minulý rok o 559 milionů na 1,776 miliardy korun.

Česko čeká na výsledné znění auditních zpráv ze strany Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra. Podle pracovní verze uniklé do médií má Babiš na Agrofert stále vliv. Stát by kvůli tomuto střetu zájmů při čerpání fondů mohl vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš dlouhodobě odmítá, že by měl na svůj bývalý podnik stále vliv. Česko podle něj žádné peníze Bruselu vracet nebude.

První z konečné verze auditů už je podle serveru Neovlivní hotová, nyní se překládá do češtiny a poté zamíří do Česka. Týká se regionálních fondů. Audit, který se zabývá zemědělskými dotacemi, ještě dokončen není.