Nejvyšší státní zástupce nepodá dovolání, Ivo Rittig je tak v kauze Oleo Chemical definitivně nevinný

Zproštění viny podnikatele Ivo Rittiga a Petra Michala v kauze Oleo Chemical je definitivní. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž proti osvobozujícímu rozsudku nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu. ČT to potvrdil dozorující žalobce Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství.

Borgula dovolání původně navrhl, protože podle něj soudy opomenuly některé důkazy a rozhodly v rozporu prokazatelnými zjištěními. Nejvyšší státní zástupce mu ale nevyhověl. Rittiga a Michala letos v červnu pravomocně zprostil všech obvinění pražský vrchní soud.

„Nejvyšší státní zástupce mému podnětu k podání dovolání nevyhověl. Přestože dospěl k závěru, že mé námitky vůči rozsudku mohou vykazovat znaky extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními,“ sdělil ČT Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman své rozhodnutí odůvodnil aktuální judikaturou Ústavního a Nejvyššího soudu. „Soudy dospěly k závěru, že v případě zmiňovaného extrémního nesouladu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními nesvědčí dovolací důvod Nejvyššímu státnímu zástupci, ale pouze obžalovanému,“ vysvětlil Borgula.

Výrazný rozpor v rozsudku se totiž podle soudů může dotýkat práva na spravedlivý proces. A na jeho základě se může dovolat obžalovaný, nikoli ale státní zástupce.

Pravomocný verdikt v kauze Oleo Chemical padl v březnu 2018

Kauzou petrochemické firmy Oleo Chemical se ale přesto Nejvyšší soud zabývat bude. Už v létě loňského roku se Pavel Zeman dovolal proti zproštění viny u čtyř dalších obžalovaných. Mezi nimi i Rittigových právníků Davida Michala a Karolíny Babákové.

V loňském dovolání nejvyšší státní zástupce také žádá přísnější tresty pro bývalé majitele firmy Kamila Jirounka a Michala Urbánka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě a šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučeru. Čtveřice byla v kauze pravomocně odsouzena v březnu 2018. Kučeru soud potrestal desetiměsíční podmínkou. Zbylé tři muže poslal na tři roky do vězení.

Lobbistu Ivo Rittiga a účetního firmy Peskim Petra Michala soud pravomocně osvobodil letos v červnu. Rittig se měl podle policie dopustit zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz. Petr Michal měl podle kriminalistů zprostředkovat převod peněz. Státní zástupce pro oba muže původně žádal pětileté vězení a peněžité tresty.

Případ se týká vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství. Obžaloba tvrdila, že přes karibskou společnost Cokeville Assets (CA) putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji.

Státní zástupce Adam Borgula už dříve odmítl verzi, podle které Rittig získával od CA peníze jako odměnu za zahraniční projekty. Podle žalobce žádné neexistovaly a Rittig navíc dostával paušální platby, nikoliv procenta z projektů.

Motivem pro vyvedení peněz z Olea k lobbistovi mohlo být podle žalobce to, že Rittig by dokázal Oleu zajistit odbyt ve firmách, kde měl vliv, například v pražském dopravním podniku. To odmítl Rittigův advokát Vlastimil Rampula. Podle něj pro to neměl žalobce žádné důkazy. Odmítl také tvrzení, že Rittig byl skutečným vlastníkem karibské společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 2 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 3 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 7 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 14 hhodinami
Načítání...