Nejvyšší státní zástupce nepodá dovolání, Ivo Rittig je tak v kauze Oleo Chemical definitivně nevinný

Zproštění viny podnikatele Ivo Rittiga a Petra Michala v kauze Oleo Chemical je definitivní. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž proti osvobozujícímu rozsudku nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu. ČT to potvrdil dozorující žalobce Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství. 

Borgula dovolání původně navrhl, protože podle něj soudy opomenuly některé důkazy a rozhodly v rozporu prokazatelnými zjištěními. Nejvyšší státní zástupce mu ale nevyhověl. Rittiga a Michala letos v červnu pravomocně zprostil všech obvinění pražský vrchní soud.

„Nejvyšší státní zástupce mému podnětu k podání dovolání nevyhověl. Přestože dospěl k závěru, že mé námitky vůči rozsudku mohou vykazovat znaky extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními,“ sdělil ČT Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman své rozhodnutí odůvodnil aktuální judikaturou Ústavního a Nejvyššího soudu. „Soudy dospěly k závěru, že v případě zmiňovaného extrémního nesouladu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními nesvědčí dovolací důvod Nejvyššímu státnímu zástupci, ale pouze obžalovanému,“ vysvětlil Borgula.

Výrazný rozpor v rozsudku se totiž podle soudů může dotýkat práva na spravedlivý proces. A na jeho základě se může dovolat obžalovaný, nikoli ale státní zástupce.

Pravomocný verdikt v kauze Oleo Chemical padl v březnu 2018

Kauzou petrochemické firmy Oleo Chemical se ale přesto Nejvyšší soud zabývat bude. Už v létě loňského roku se Pavel Zeman dovolal proti zproštění viny u čtyř dalších obžalovaných. Mezi nimi i Rittigových právníků Davida Michala a Karolíny Babákové.

V loňském dovolání nejvyšší státní zástupce také žádá přísnější tresty pro bývalé majitele firmy Kamila Jirounka a Michala Urbánka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě a šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučeru. Čtveřice byla v kauze pravomocně odsouzena v březnu 2018. Kučeru soud potrestal desetiměsíční podmínkou. Zbylé tři muže poslal na tři roky do vězení.

Lobbistu Ivo Rittiga a účetního firmy Peskim Petra Michala soud pravomocně osvobodil letos v červnu. Rittig se měl podle policie dopustit zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz. Petr Michal měl podle kriminalistů zprostředkovat převod peněz. Státní zástupce pro oba muže původně žádal pětileté vězení a peněžité tresty.

Případ se týká vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství. Obžaloba tvrdila, že přes karibskou společnost Cokeville Assets (CA) putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji.

Státní zástupce Adam Borgula už dříve odmítl verzi, podle které Rittig získával od CA peníze jako odměnu za zahraniční projekty. Podle žalobce žádné neexistovaly a Rittig navíc dostával paušální platby, nikoliv procenta z projektů.

Motivem pro vyvedení peněz z Olea k lobbistovi mohlo být podle žalobce to, že Rittig by dokázal Oleu zajistit odbyt ve firmách, kde měl vliv, například v pražském dopravním podniku. To odmítl Rittigův advokát Vlastimil Rampula. Podle něj pro to neměl žalobce žádné důkazy. Odmítl také tvrzení, že Rittig byl skutečným vlastníkem karibské společnosti.