Navýšit tarify učitelů částečně a zbytek dát na odměny? Koalice se pře

4 minuty
Události: Koalice se pře o míru navýšení platových tarifů učitelům
Zdroj: ČT24

Plat každého učitele by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vzrůst o 7,5 procenta. Další 2,5 procenta mají dostat ředitelé na odměny pro pedagogy. O navýšení kolem sedmi procent chce jednat s tripartitou také ministr školství Robert Plaga (ANO). Odbory a koaliční sociální demokraté ale chtějí zvýšit tarify všech pedagogů rovnou o 10 procent.

Ministr Plaga se chystá na jednání se školskou tripartitou. Půjde na něj s plánem navýšit všem učitelům výdělky o stejnou částku, o jejíž výši chce ještě jednat. Podle informací ČT bude navrhovat zhruba dva tisíce.

„Tím, že jdeme na plošnou částku, věřím, že je tam prostor pro zvýšení a že se u skupin jako jsou mladí učitelé nebo učitelky mateřských škol, dostaneme přes sedm procent tarifního navýšení,“ odhaduje Plaga.

Premiér Babiš se za část peněz pro ředitele na odměny učitelů také staví. „Já teda nevyjednávám, ale myslím si, že pokud by jim zůstalo nějakých 25 procent na odměny, tak by to mohlo stačit,“ soudí.

Manévrovací prostor pro ředitele, nebo peníze rovnou učitelům

Podle ministra školství je třeba zachovat možnost odměn v kompetenci ředitelů škol, protože pomáhají pedagogy motivovat. Zvýšení učitelských platů ale ještě může přinést spor v koalici. Sociální demokraté by totiž rádi dostali do tarifu učitelů celých deset procent a plán ministra i premiéra považují za nedostačující.

„Z praxe víme, že se platy učitelů nakonec zvýší právě jen o tarif. Je to málo. Nespokojenost učitelek a učitelů vzroste. Zase je nutíme přetahovat se o ohlodanou kost,“ sdělila místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová.

Opoziční strany se k přidání učitelům stavějí různě. Lidovci vládě vyčítají, že vyučující nedostanou přidáno původně slíbených 15 procent, čímž kabinet nedodrží slib, že do roku 2021 se dostanou příjmy pedagogů na 130 procent průměrné hrubé mzdy.

Podle Petra Gazdíka (STAN) by mělo přidání jít z poloviny do tarifu a z poloviny do odměn. „Protože ředitel musí mít možnost zaplatit ty kvalitnější a přilákat do školy kvalitní učitele,“ tvrdí Gazdík, který sám několik let učil na základní škole.

Místopředseda ODS Martin Baxa, který má rovněž s pedagogickou činností zkušenost, považuje vládou chystané navýšení za řešení, které by se mělo nejdříve odborně analyzovat. „Nikdy se ještě ve školství neodehrálo, že by učitelé získali nějakou pevnou částku,“ soudí Baxa. Souhlasí nicméně s názorem, že by přidání mohlo přimět hlavně začínající pedagogy, aby kvůli nízkým příjmům neodcházeli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBrífink po setkání prezidentů Pavla a Dudy na Pražském hradě

Prezident Petr Pavel přijal v pondělí na Pražském hradě končícího polského prezidenta Andrzeje Dudu. Nejprve jednali samostatně, poté i s delegacemi. Setkání završuje tisková konference, která právě nyní probíhá. Pavel na ní zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem, je podle něj daná nejen historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti či energetice. Oba státníci vyjádřili podporu napadené Ukrajině.
před 21 mminutami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 28 mminutami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 37 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 5 hhodinami
Načítání...