Vzhůru k třiceti tisícům a výš. Lidem ve školství se výrazně zvýší platy

5 minut
S novým rokem přicházejí i vyšší výdělky
Zdroj: ČT24

S novým rokem porostou výdělky řadě státních zaměstnanců. Znovu dostanou přidáno i profese, které pracují ve školství. Zvlášť v případě učitelů se na potřebě zvyšovat jejich výdělky shodují politici napříč různými stranami. Naposledy dostali kantoři přidáno v listopadu 2017. Další peníze jim přibydou už za týden.

„V objemu narostou o 15 procent. Deset procent půjde do tarifní částky – to je to, co rovnou uvidí na své výplatní pásce – a pět procent je objem netarifních prostředků. Ty má k dispozici a bude mít k dispozici ředitel,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga (ANO).

Kromě učitelů dostanou víc i nepedagogické profese, třeba školníci nebo kuchařky. Jim se tarifní plat zvedne o šest procent, ředitelé pak budou mít další čtyři procenta navíc na jejich odměny. Ministr předpokládá, že platy ve školství porostou i v dalších letech.

V novém roce by tak mohla slavit i učitelka Lucie Fulínová, poprvé v životě její hrubý tarifní plat překročí třicetitisícovou hranici. Od ledna se zvýší o 2700 korun, zvednout by se jí mohly i odměny. „Myslím si, že je to příjemné, že se mi bude lépe koukat na výplatní pásku,“ říká.

Začínající učitelé si polepší zhruba na 28 tisíc, ti nejdéle sloužící na 37 tisíc. Nový platový výměr museli ředitelé podepsat nejen pedagogům, ale úplně všem ve škole.

Růst platů učitelů
Zdroj: ČT24

Vedle učitelek, učitelů, vychovatelek nebo vychovatelů dostanou totiž přidáno i ti, kteří se starají o provoz škol.

Tarifní plat tak poskočí třeba i kuchařce Jitce Patrovské. Nijak zvlášť se ale netěší. Dostane o necelou tisícovku víc a ani po zvýšení tak plat nepřekročí dvacet tisíc korun. „Víte co, tahle práce je nedoceněná tak jako tak,“ říká Jitka Patrovská. 

Kromě růstu platů se počítá i s růstem počtu žáků

Učitelé měli původně dostat přidáno už v září, poslanci to dokonce doporučili vládě, ministr ale vsadil na jistotu a platy se tak budou zvedat až od ledna. A rozpočet počítá kromě zvýšení platů i s rostoucím počtem žáků, zajištěním společného vzdělávání nebo speciálního školství. I opozice vítá, že platy ve školství rostou, mohly ale růst ještě víc.

„Místo toho, abychom razantně zvýšili mzdy pedagogům, tak se zvyšuje počet pedagogů a to velmi výrazně ve vztahu, kolik budeme mít dětí,“ míní Petr Fiala (ODS).

Robert Plaga (ANO) ale stále počítá se splněním závazku z programového prohlášení vlády – tedy že učitelé budou brát 150 % průměrného platu z roku 2017. „Je to cirka 46 tisíc korun, které by měly být ve školství na konci školního roku 2020/21. Ten průměrný plat by měl být takto vysoký a mám příslib paní ministryně financí i pana premiéra, že touto cestou dále půjdeme,“ zdůrazňuje ministr školství.

  • Policistům, hasičům a příslušníkům vězeňské služby se výdělek po Novém roce zvedne řádově o stokoruny měsíčně. Tarify vzrostou o dvě procenta. Zároveň se zvýší zvláštní rizikový příplatek, a to o šest procent. 
  • Podobně na tom budou vojáci. Jejich průměrný plat by se měl zvednout o více než dva tisíce na průměrných 42 780 korun. 
  • Třeba výdělky státních zástupců a od nich odvozených profesí mají v průměru překročit 110 tisíc. A víc peněz dostanou i vrcholní politici – v průměru o devět procent. Třeba základní měsíční plat poslance a senátora by se tak měl od ledna zvýšit o šest a půl tisíce na více než 82 tisíc korun.
  • Růst mají i výdělky v soukromé sféře – včetně minimální mzdy. Tu vláda zvedla o více než devět procent na 13 350 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 7 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 8 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...