
UDÁLOSTI: Asociace krajů žádá lepší podmínky čerpání evropských peněz
Když dnes získá kraj nebo město příslib evropského financování pro svůj projekt – třeba rozšíření obecní knihovny – musí sám sehnat jen desetinu potřebných peněz. Evropské fondy hradí 85 procent nákladů a dalších 5 procent přidává stát.
Od roku 2021 to tak již nebude. V regionech soudržnosti, které považuje EU za méně rozvinuté – Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko – dostanou samosprávy od EU nanejvýš 70 procent nákladů, rozvinutější regiony 55 a Praha jen 40 procent.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové to znamená, že bude v letech 2021 až 2027 potřeba připojit k evropským penězům o 175 miliard korun více.
Kraje chtějí, aby výpadek pokryl stát. Nepůjde to, vzkázala Schillerová
V místních rozpočtech tedy bude potřeba najít více peněz, podle regionálních politiků ale spíše dojde k omezení investic. „Znamenalo by to, že by kraje, města a obce jistě nerealizovaly tolik projektů, protože by neměly finanční prostředky na spoluúčast,“ míní předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Podle starosty jihočeského Rudolfova Víta Kavalíra (ODS) nebudou mít samosprávy na výběr a nic jiného než utlumení investic nebude možné. „Máme rozpočet mezi 30 a 40 miliony. Na investice máme do deseti milionů. Kde na to vzít? Spravujeme třísetmilionový majetek,“ podotkl.
Podle Asociace krajů by bylo nejlepší, kdyby výpadek unijních peněz vynahradil stát a zvýšil svůj podíl na dotacích ze současných pěti procent celkových nákladů. Z Letenské ulice ale již zaznělo, že rozhodně nepůjde o úplnou náhradu. „Určitě se nedá předpokládat – to říkám otevřeně – že by ten rozdíl v celé šíři sanoval státní rozpočet,“ vzkázala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Opozice není jednotná. Podle Dostálové k situaci přispěl Senát
Velmi kritičtí jsou kvůli nadcházející změně k vládě Starostové a nezávislí. Jejich předseda, starosta Kolína Vít Rakušan, je přesvědčen, že vládní „vyjednavači nedokázali domluvit pro obce a města takové podmínky, jaké by si zasloužily“.
Ministryně pro místní rozvoj ale upozornila, že zásadní bylo rozhodnutí Senátu, který ovládá opozice a právě STAN v něm má největší zastoupení. Senátoři totiž zamítli návrh na změnu rozvržení regionů soudržnosti mezi méně rozvinuté (s HDP do 75 procent průměru EU), přechodové (75 až 100 procent) a rozvinuté (nad průměrem). „Senát to přehlasoval, máme tedy tři kategorie regionů: do 75, 75 až 100, a pak Praha, která se vymyká,“ poukázala Klára Dostálová.
Opozice ovšem není jednotná. Podle ekonomického experta Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by omezení investic nemusel být zase takový problém. „Obce budou muset přemýšlet o tom, které projekty realizovat a které ne. Že narůstá spoluúčast, znamená, že se nebudou dělat zbytečné projekty,“ míní.
Ministryně Dostálová nicméně slibuje, že bude s Unií o pravidlech pro dotace a spoluúčast ještě jednat.