Babiš: Pokud si ČSSD nepřeje být ve vládě, měla by to jasně říct

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. Podle Hamáčka ale ČSSD ve vládě být chce, žádá však dodržování ústavy a koaliční smlouvy.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Premiér Babiš změnil názor, Michala Šmardu do vlády nechce

Babiš v pátečním rozhovoru mimo jiné řekl, že ve vládě odmítá být s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD). Jeho jmenování tento týden odmítl po několika měsících prezident Miloš Zeman, ČSSD kvůli jeho otálení dříve hrozila odchodem z koalice.

Babiš dodal, že problémy nespočívají jen ve sporu o Šmardu. „Je to samozřejmě o vztazích v koalici, o názorech na různé věci, o rozpočtu,“ uvedl.

Premiér mimo jiné kritizuje to, že ČSSD našla řadě straníků a zaměstnanců místa na svých ministerstvech a dalších úřadech. „Proč sociální demokracie má všude lidi z Lidového domu, proč je platí stát, proč si to neplatí sami. Máme na plno věcí rozdílné názory. Pokud to tak má být stále, tak potom to není dobrá situace pro budoucnost naši vlády,“ konstatoval.

„Strašně moc různých hlasů“

Babiš řekl, že spolupráce s Hamáčkem začala dobře a jejich komunikace byla dobrá. „Z jeho strany si myslím, že se ani nedá nic vyčítat, ale v rámci sociální demokracie samozřejmě je strašně moc různých hlasů, názorů, kritiky i na naše hnutí, na vládu. Stále tam probíhá nějaký boj o jejich pozice. Mám pocit, že se stále snaží najít argumenty, aby v té vládě nebyli. Potom oni se musí rozhodnout. Pokud nechtějí být ve vládě, tak ať to jasně řeknou,“ uvedl premiér.

Jan Hamáček ale na Babišova slova reagoval ujištěním, že sociální demokraté ve vládě být chtějí. „Za předpokladu, že bude dodržována ústava a koaliční smlouva a schválený rozpočet nám umožní fungování našich ministerstev,“ uvedl Hamáček na Twitteru.

Premiérova vyjádření o Michalu Šmardovi i o dalším fungování koalice ovšem sociální demokraty znepokojila. Část z nich viní premiéra z porušování koaliční smlouvy a z názorových veletočů. „Už jednou poslal nominaci na Hrad a má ji držet. Má aktivně usilovat o to, aby byl pan Šmarda jmenován ministrem kultury,“ míní poslanec ČSSD Václav Votava.

Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové se možná Babiš „domnívá, že má slabší karty než pan prezident, takže se snaží přizpůsobit svůj postoj krokům a názorům pana prezidenta“.

Čekání na schůzky

Většina poslanců sociální demokracie se ale k nynějším koaličním vztahům vyjadřovat nechce. Čekají, jak dopadne pondělní schůzka jejich předsedy s premiérem. Následně by se měl kvůli krizi kolem Šmardy sejít Babiš i s prezidentem. V pátek by mohlo situaci opětovně řešit předsednictvo sociální demokracie, které je nejdůležitějším orgánem mezi sjezdy.

ČSSD v posledních týdnech důrazně kritizuje také návrh státního rozpočtu připravený ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Favorizuje podle nich resorty vedené hnutím ANO. Sociální demokraté před závěrečným prázdninovým vyjednáváním se Schillerovou žádali přes 20 miliard korun pro svá ministerstva navíc, klíčová jednání o rozpočtu ministerstev vnitra a práce se ještě neuskutečnila.