V srpnu 1989 sílila komunistická propaganda. Chartisty spojovala se sérií požárů v Československu

3 minuty
Zaplněný Palác kultury odsoudil na začátku srpna „protisocialistické živly“
Zdroj: ČT24

Před 30 lety byl pražský Palác kultury plný lidových milicionářů a příslušníků SNB. V projevech zaznívala ostrá kritika signatářů petice Několik vět, komunisté navíc spustili propagandu, ve které chartisty a další opoziční skupiny označovali za teroristy i fašisty.

V spnu 1989 pokračovaly také domovní prohlídky i zatýkání. Navíc se blížilo výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a režim dával najevo, že se při demonstracích nebude bát použití síly. Od jara mimo to mezi lidmi kolovala petice Několik vět, která požadovala propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování i médií a vyzývala k obnovení společenské diskuze. Začátkem srpna pod ní bylo už kolem šestnácti tisíc podpisů.

„Je třeba velmi důrazně z tohoto shromáždění říci: Republiku si rozvracet nedáme, nikým, soudružky a soudruzi,“ hřímal v Paláci kultury člen obvodního štábu Lidových milicí v Praze 10 František Studihrad.

Na adresu signatářů Několika vět zaznívají podobná slova jako o dva týdny dříve na Červeném Hrádku. „Paní Zagorové, pana Kemra, Suchého, Lábuse i Kaisera a nakonec i paní Jiráskové bych se chtěl zeptat, zda čirou náhodou nezapomněli, že právě socialistické zřízení jim umožnilo jejich seberealizaci a uměleckou cestu nahoru, tam kde dneska jsou. Jejich příjmy jsou od 110 tisíc ročně k jednomu milionu,“ pokračoval v kritice Studihrad.

Řečníci odsuzovali také Václava Havla. Ten je ve stejný den zadržen Státní bezpečností a tři hodiny kvůli Několika větám vyslýchán. Další den dopoledne je Václav Havel opět předveden – ve chvíli, kdy mířil na oběd se západoněmeckým velvyslancem. V cele zůstává jedenáct hodin.

U dalších představitelů opozičních skupin pak probíhají domovní prohlídky. Zostřený postup proti disidentům je přípravou na výročí 21. srpna. „Roste drzost určitých sil, určitých lidí a my musíme přiměřeně k těmto otázkám reagovat,“ uvedl v projevu k lidovým milicionářům a příslušníkům SNB šéf pražské KSČ Miroslav Štěpán. Velitel lidových milicí Karel Krobat pak pro Rudé právo varoval: „Učíme se zacházet se zbraněmi – pro nejhorší případ.“

Přes rozhodné projevy ale jeden ze soudruhů nehlasoval pro závěrečné odsouzení protisocialistických živlů. „To by mě zajímalo, co to bylo za vola,“ utrousil Miroslav Štěpán v zaplněném „pakulu“.

Propaganda vůči Chartě: „Neštítí se organizovat požáry a vyhrožovat šibenicemi“

V červenci 1989 se na prvním televizním programu v hlavním vysílacím čase objevil pořad Žhář, který Chartu 77 spojoval se sérií požárů továren a vraždou. „Za celou věcí stála jedna organizace – Charta 77,“ zaznělo ve vysílání.

Propaganda vůči Chartě pokračovala i na aktivu Lidových milicí. „Mají plná ústa demokracie, humanismu a přitom se neštítí organizovat požáry a vyhrožovat šibenicemi,“ tvrdil velitel Lidových milicí v Českých energetických závodech Ivan Simanovič.

Představitelé Charty se sice bránili a Generální prokuratuře i do médií zaslali prohlášení: „Jak je možné, že ve státě, (…) kde je takový nadbytek policistů, že příslušníci SNB sledují disidenty téměř na každém kroku, působí několik let organizovaná konspirativní skupina neofašistů (navíc údajně řízená pečlivě sledovanou Chartou 77), aniž by proti ní Bezpečnost jakkoli zasáhla?“ Jenže tuto reakci žádné oficiální médium nezveřejnilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 26 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 45 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
15:59Aktualizovánopřed 49 mminutami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 55 mminutami

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy i vodní elektrárny

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 6 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...