Česko je stejně vyschlé jako loni a vytrvalejší déšť není v dohledu

Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace se podobá té před rokem, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vyprahlost se projevuje na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století.

Sucho v Česku
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Půdní sucho podle hydrometeorologů sužuje 64 procent území a do konce měsíce se stav podle všeho nijak nezlepší. Vytrvalý déšť neočekávají a lokální přeháňky nebo bouřky pouze vylepší vlhkost ve svrchních půdních vrstvách, a to jen v některých oblastech České republiky.

„Zejména v případě stavu podzemních vod i přes nárůst hladin v květnu a červnu je nyní situace stejně nepříznivá jako loni v červenci,“ uvedli meteorologové. Půdní sucho podle nich nadále nejvíce trápí nížiny ve středních, severních a východních Čechách a na severu Moravy.

Vlivem nynějšího počasí usychá vegetace, kvůli snížení hladiny podzemní vody jsou to zejména borovice a smrky. Vedle toho se sucho negativně podepsalo na některých místech na výnosech a kvalitě obilovin, řepky, chmele, kukuřice a cukrovky. Na nižší výnosy mají ale vliv i přemnožení hlodavci zvláště na Moravě, doplnili meteorologové.

Místní déšť vodu nepřidal

O víkendu sice pršelo vydatně, ale jen místy, takže nepřibylo ani vody v řekách, srážky pouze na krátkou dobu rozkolísaly hladiny některých menších toků. V porovnání s dlouhodobými červencovými průměry tak zůstávají podle meteorologů průtoky ve většině povodí výrazně podprůměrné.

Změnu po víkendovém dešti meteorologové nezaznamenali ani na stavu podzemních vod, který zůstal silně pod normálem. Přechodně se mírně zlepšil jen v povodí horní Sázavy. „V meziročním srovnání byl stav podzemních vod na mírně nižší úrovni než ve stejném období roku 2018,“ uvedl ČHMÚ.

Na zhoršující se situaci kvůli pokračování horkého a bezesrážkového počasí upozornil počátkem týdne i vědecký portál InterSucho. Podle jeho map se kondice trvalých travních porostů a polních plodin zhoršuje dva týdny. Z hlášení zemědělců pak vyplývá, že sucho výrazně přispělo ke slabší úrodě, a někteří uvádějí, že úroda je ještě nižší, než předpokládali.


Vodní toky vzdálené normálu, někde omezují odběr vody

Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Profilem Vltavy v Malé Chuchli pak protéká polovina běžného objemu. Hlavní nádrže Vltavské kaskády jsou však stále naplněné z 90 procent, zásoby vody jsou dostatečné.

Sílící sucho nutí úřady omezovat odběr vody, naposledy Městský úřad v Sokolově vyhlásil zákaz odběru povrchových vod čerpadlem z Lobezského potoka, Suchého potoka, Pramenského potoka a části Svatavy.

„Odbor životního prostředí vydal zákaz na základě doporučení Povodí Ohře kvůli nedostatku vody v těchto vodních tocích,“ řekl mluvčí sokolovského úřadu Vladimír Meluzín. Omezení se tak může dotknout především některých zahrádkářů a chatařů.