ŘSD chce obehnat dálniční síť plotem. Hasiči i experti vznášejí výhrady

3 minuty
Reportáž: ŘSD chce oplotit dálnice, hasiči vznášejí výhrady
Zdroj: ČT24

Ředitelství silnic a dálnic chce obehnat celou tuzemskou dálniční síť plotem, a zabránit tak vstupu divoké zvěře do vozovky. Hasiči ale záměr ŘSD kritizují s tím, že může zkomplikovat přístup k dopravním nehodám i únikové trasy jejich účastníků.

Jihomoravští hasiči vznášejí výhrady už ke stávající podobě oplocení na místních úsecích dálnic D1 a D2. Průchody nataženým pletivem totiž mohou být až stovky metrů od sebe, což podle hasičského mluvčího Jaroslava Mikošky může způsobit nešťastnou překážku pro záchranné složky.

„Kdyby na místě přistával vrtulník, přistane na poli za plotem a posádka z vrtulníku by měla problém se k zraněným dostat,“ varuje a upozorňuje, že rizikové může být oplocení i pro účastníky případné nehody. Nejbezpečnější pro ně totiž je útěk kolmo k dálničnímu tahu, tedy do pole, než aby běželi desítky metrů po asfaltu a hledali průchod.

Silničáři umisťují branky podle potřeb údržby, to znamená u mostů, nadjezdů, podjezdů nebo třeba sloupů vysokého napětí. „Žádný zákonný předpis nebo norma umístění branek v oplocení neurčuje,“ doplňuje mluvčí ŘSD Jan Studecký. „V případě, že je oplocení komunikaci blíže než tři metry, tak se to řeší podobně jako u protihlukových stěn ve vzdálenosti zhruba 150 metrů.“

Slabé tři metry

Sporná – a potenciálně nebezpečná – se v tu chvíli přitom jeví i šířka pruhu mezi vozovkou a oplocením. Třímetrový pruh je totiž příliš úzký.

Ředitelka divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií v Centru dopravního výzkumu Veronika Valentová vysvětluje, že pravděpodobnost, kdy dojde k nárazu vozidla s těžkými následky na zdraví, klesá až nad deset metrů. Až při takové vzdálenosti přestává být překážka pro vozidlo nebezpečná. A tedy i naopak, až v takovéto vzdálenosti by auta lidi stojící mimo dálnici neohrozila. 

Postupné oplocování dálničních tahů kvůli zvěři provádí ŘSD řadu měsíců, loni na podzim instalovalo třiatřicet kilometrů zpevněného plotu na Karlovarsku. Srážka s divokou zvěří každoročně stojí za dvanácti tisíci dopravními nehodami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 6 mminutami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 9 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 18 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 20 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 20 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 20 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 22 hhodinami
Načítání...