Dienstbier: Pro ČSSD by bylo zdravé odejít do opozice. Babišovy problémy se budou zhoršovat

26 minut
Jiří Dienstbier v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) zastává názor, že jeho strana neměla vůbec vstupovat do vlády s hnutím ANO. Sám se teď účastnil demonstrace na Letné v Praze proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). V Interview ČT24 poznamenal, že celá řada sociálních demokratů sdílí jeho postoj, že je problematické, když je člověk jako Babiš předsedou vlády. Pro sociální demokracii, která čelí úbytku voličů, by navíc podle Dienstbiera byla opoziční role ozdravná.

Na letenskou demonstraci dovedl Dienstbiera jeho postoj k Babišovi a k jeho problémům – čelí trestnímu stíhání a nařčení ze střetu zájmů. „Takový člověk nemá být v čele vlády,“ míní senátor.

Podle něj není v ČSSD osamocen v pohledu na to, že je problematické, když je někdo takový předsedou vlády. Kolik takových je, se ale neodvažuje odhadovat. „Ale v rámci Senátu je postoj naprosto jednoznačný. V podstatě všichni senátoři za ČSSD dávali najevo názor, že mají problém s tím, aby Babiš byl v čele vlády a aby se sociální demokracie na takové vládě podílela,“ přiblížil.

Pro ČSSD by podle Dienstbiera i s ohledem na volební výsledky, které stranu oslabily, bylo zdravé, kdyby šla strana do opozice. „Když se podíváme na podobné příklady do zahraničí, tak strany, které po nějaké době u moci prohrály, většinou obnovily sílu tím, že odešly do opozice, měly tak čas věnovat se své organizační struktuře, svým programovým prioritám, nově je popsat,“ poznamenal.

Babišovy problémy se navíc podle senátora budou zhoršovat. „Teď máme návrh auditních zpráv, během několika měsíců, možná na podzim, budeme mít finální znění a já si nemyslím, že to vyzní lépe pro Babiše, potažmo Českou republiku z hlediska čerpání dotací. Také je otázka, kdy padne rozhodnutí státního zástupce, jestli pošle obžalobu na Andreje Babiše k soudu. Také to bude v řádu měsíců, déle to asi trvat nemůže. Situace se pravděpodobně bude vyhrocovat,“ řekl.

Veřejný tlak může předejít pokusu o nepřiměřený zásah do justice, míní senátor

Co se týká současných veřejných protestů, jako základní pozitivní přínos vidí Dienstbier to, že lidé nejsou zticha. „Že jim záleží na tom, co se ve státě děje, že se začínají aktivně zapojovat do veřejného dění, protože si myslím, že pasivita lidí je dlouhodobě velkým problémem české společnosti, české politiky. Bez účasti lidí demokracie nemůže fungovat,“ poznamenal.

Zároveň mohou mít demonstrace preventivní charakter před pokušením například zasahovat do nezávislosti justice, dodal senátor. I na to demonstranti opakovaně upozorňují v návaznosti na výměnu na postu ministra spravedlnosti, která přišla krátce potom, co policie navrhla státnímu žalobci podat obžalobu v kauze Čapího hnízda.

„V tomto případě to byla spíš hloupost nebo nešikovnost. Jak jsem slyšel, tak se k tomu (Babiš) chystal delší dobu,“ řekl k obměně v resortu. „I kdyby tam ovšem nebyly špatné úmysly, tak v momentě, kdy je premiér trestně stíhaný a má vliv na to, kdo je ministrem spravedlnosti, tak vždycky logicky bude vznikat pochybnost, jestli to není z jeho strany snaha ovlivnit justici,“ dodal.

Jestli ale existuje možnost, že by vláda padla, se Dienstbier neodvažuje odhadovat. Ovšem míní, že první krok, který by byl správný, je ten, kdyby Babiš skončil ve funkci premiéra. „Ideálně z jeho vlastního rozhodnutí, kdyby on sám uznal, že s těmi problémy, které má, nemůže pokračovat, aniž by ohrožoval důvěru lidí v demokratický systém,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 8 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 9 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...