Policie chce kvůli dotacím poslat před soud Peltu i Janstu, píše server Seznam Zprávy

Policie ukončila vyšetřování kauzy rozdělování dotací do sportu a navrhla obžalovat pět lidí – například fotbalového bosse Miroslava Peltu, šéfa České unie sportu Miroslava Janstu nebo bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou. Informaci přinesl server Seznam Zprávy

Miroslav Pelta
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Detektivové podle Seznamu navrhli ve čtvrtek státnímu zástupci, aby obžaloval pět lidí a také dvě právnické osoby: Českou unii sportu a Fotbalovou asociaci České republiky. Viní je z toho, že se podílely na ovlivnění rozdělování dotací do sportu. 

Případ dozoruje žalobce Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Právě on by měl nyní rozhodnout, zda podá žalobu k soudu.

Policejní razie začala v květnu 2017 zadržením šéfa fotbalové asociace Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové, tehdejší náměstkyně ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Oba byli obviněni z manipulací při rozdělování sportovních dotací. Miroslav Jansta podle policie u Kratochvílové lobboval při rozdělování peněz proti olympijskému výboru.

Pelta i Jansta svou vinu od počátku odmítají. Říkají, že jen lobbovali za to, aby do sportu šlo více peněz. Jediným potrestaným v kauze je zatím pražská soudkyně Sylva Mašínová. Kvůli nadstandardním kontaktům s fotbalovým bossem jí kárný senát snížil plat.