Babiš: Vedla se proti nám kampaň, přesto jsme evropské volby vyhráli

Evropské volby jsme vyhráli i přes to, že se proti nám vedla kampaň, konstatoval premiér Andrej Babiš (ANO). Europoslanci i vláda by spolu měli podle něj více spolupracovat. Šéf hnutí ANO to řekl v pořadu Události ČT, rozhovor s ním vedla Marcela Augustová.

Jste předsedou vítězného hnutí voleb. V některých komentářích se ale objevily náznaky, že ten výsledek pro vás zase takovým úspěchem není, že to bude možná i trochu zklamání. Je?

Já bych hlavně chtěl poděkovat všem našim voličům. Je potřeba si připomenout, že naše hnutí vzniklo před sedmi lety a my jsme vyhráli už šesté volby. Je to skvělý úspěch, protože my jsme navýšili hlasy o 104 procent, mandáty o 50 procent. Uměli jsme zmobilizovat naše voliče a myslím, že jsme se i podíleli na tom, že účast stoupla o 10 procent.

A je potřeba si připomenout, jaká kampaň šla proti nám. Mě strašně mrzí vyjádření šéfa ODS, kde se vymezil, že nepochopil, že čeští poslanci by měli společně bojovat za české zájmy v Evropském parlamentu. My jich tam máme jenom 21 z celkového počtu 751 poslanců. Takže bychom měli bojovat za české zájmy. A evidentně ODS a další chtějí dělat zase českou politiku v Evropském parlamentu a to je špatně.

My jsme slyšeli ve vyjádření Petra Fialy i gratulaci vítězi voleb, tak to abychom byli féroví. Dovolím si srovnat letošní evropské volby se sněmovními volbami v Česku v roce 2017. A tam přece jenom zisk hnutí ANO byl výrazně vyšší. Čemu to přičítáte?

To se nedá srovnat. Ta účast ve sněmovních volbách 2017 byla, myslím, 65 procent. My jsme získali 1,5 milionu hlasů a stejný počet hlasů byl za celou Českou republiku ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014. Naši lidi nemají velký zájem o evropské volby, proto si myslím, že je potřeba porovnávat ty volby do evropského parlamentu 2014 a 2019. Sněmovní volby jsou o něčem jiném. Myslím, že to není správná paralela a že se to nedá srovnávat.

Výsledek ČSSD nebude mít vliv, jak říkáte, na vládní spolupráci. Ale předseda Jan Hamáček naznačil, že by se ČSSD mohla vůči vám více vymezovat. Nemáte z toho obavy, že by mohla být ten levicový rebel ve vládě?

ČSSD se vůči nám vymezila už na sjezdu. To jsme byli jako překvapeni tou rétorikou. A to není dobře, to je návrat do Sobotkových časů. Pan předseda Hamáček zachránil ČSSD tím, že šel s námi do vlády po tom katastrofálním výsledku v parlamentních volbách 2017.

Takže pokud by ten neúspěch měl rezultovat do toho, že se budeme nějak hádat, tak myslím, že by to byla velice špatná cesta a určitě by nepřinesla nikomu žádný užitek. Takže já doufám, že koalice se vrátí k normální komunikaci a že budeme fungovat společně. A samozřejmě rozpočet bude takovým testem, jak to v rámci té naší menšinové vlády dopadne.