Bývalý šéf Čepra Kadlec nejen nevýhodně obchodoval, ale krátil i daně. Dostal sedmiletý trest

Někdejší generální ředitel státního distributora paliv Čepro Tomáš Kadlec by měl jít do vězení nikoliv na čtyři roky, ale na sedm let. Soud ho ve středu totiž uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra. Uložil mu také peněžitý trest ve výši půl milionu korun. Verdikt není pravomocný, Kadlec vinu za daňový únik odmítá a jeho advokát se proti rozsudku okamžitě odvolal.

Tomáš Kadlec
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Pražský městský soud se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu v době jeho šéfování Čepru přišly na soukromý švýcarský účet.  Kadlec tvrdil, že peníze byly půjčkou na jeho podnikatelský záměr a že je později vrátil, takže je nemusel danit. Soud mu to neuvěřil.

„Obhajobu jsme považovali za nevěrohodnou. Máme za to, že se v daném případě  nejedná o půjčku, ale o příjem, a že měla být z této částky zaplacena příslušná daň,“ řekla předsedkyně senátu Silvie Slepičková, podle níž Kadlec způsobil České republice škodu 11,4 milionu korun.

Muž dnes k soudu nedorazil, jeho obhájce Radek Ondruš uvedl, že je v nemocnici. Okamžitě se odvolal. „Celý rozsudek je postaven pouze na dohadech, chybí tam jediný přímý důkaz. Nebylo vysvětleno, proč nenechali orgány finanční správy, aby rozhodly, jestli to je, nebo není zdanitelný příjem,“ zdůvodnil odvolání Ondruš.

Výši škody způsobené České republice vyčíslil státní zástupce Pavel Prygl na 11,4 milionu korun. Kadlecovi hrozilo za krácení daní pět až deset let vězení, Prygl pro něj žádal souhrnný trest v horní polovině sazby a pětimilionový peněžitý trest. Práva na odvolání se nicméně vzdal, rozsudek označil za spravedlivý.

Kadlecovi přicházely na švýcarský účet vysoké částky

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra byl Kadlec od května 2003 do srpna 2005. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny.

Kadlec, jenž v minulosti vedl také Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, trvá na tom, že peníze danit nemusel. Byly prý totiž jen půjčkou, kterou později vrátil. Půjčku – respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů – mu podle něj zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt. Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela.

Soud uznal Kadlece vinným už podruhé. Napoprvé mu loni za daňový únik uložil 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest. Muž se odvolal k vrchnímu soudu a až jemu předložil listiny, které podle něj dokládají jeho tvrzení o půjčce. Odvolací senát proto původní rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování.

Prygl označil ve středu listiny za podvržené. Shodně se soudkyní poukázal i na to, že muž předložil pouze kopie dokumentů, nikoliv originály. „Listiny zcela jednoznačně neodpovídaly tvrzení pana obžalovaného. Podle mého názoru byly vytvořeny mnohem později, než pan obžalovaný tvrdil,“ prohlásil Prygl.

Levně prodat a draze koupit nazpátky

Čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, za které byl Kadlec pravomocně odsouzen minulý měsíc, spočívalo v nevýhodných obchodech. Čepro za Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Podle státního zastupitelství existuje souvislost mezi touto kauzou a tím, proč si Kadlec založil švýcarský účet. Propojení se však nepodařilo zmapovat.

Kadlec musí podle dubnového verdiktu nahradit Čepru škodu 260 milionů korun s úroky. Soudkyně Slepičková dnes řekla, že právě kvůli této povinnosti uložila Kadlecovi půlmilionový trest místo navrhovaného pětimilionového. Dala tak přednost úhradě škody poškozenému Čepru.

Zároveň ale prohlásila, že zaplatit státu 500 tisíc korun je v Kadlecových silách. „Je v produktivním věku a pracuje jako jednatel obchodní společnosti,“ uvedla. Pokud Kadlec peníze nezaplatí, vězení se mu prodlouží o další půlrok.