Soud nepravomocně uložil exmanažerům Čepra čtyři roky vězení za nevýhodné obchody

Soud uložil bývalým vrcholným manažerům Čepra Tomáši Kadlecovi a Alexandru Houškovi čtyři roky vězení za nevýhodné obchody. Mají také společně uhradit způsobenou škodu 260 milionů korun. Verdikt, podle kterého dvojice porušila své povinnosti při správě cizího majetku, není pravomocný. Muži vinu od počátku odmítají, proto lze očekávat, že se odvolají.

Obžaloba tvrdí, že bývalý generální ředitel Kadlec s obchodním ředitelem Houškou vyváděli z Čepra peníze ve prospěch firmy Czech Energospace. Levně jí prý prodávali pohonné hmoty a draze je kupovali zpátky, přičemž se vzdávali marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek a oprávnění k obchodu s pohonnými hmotami získala jen krátce před tím, než s ní státní distributor paliv uzavřel smlouvu.

Nad tím se pozastavila i předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Ivana Tichá. „Czech Energospace vznikla krátce předtím, byl to její první obchod s pohonnými hmotami. Měla nízký kapitál a byla zcela bez zkušeností,“ konstatovala.

Podle soudkyně si Kadlec s Houškou při následných obchodech s Czech Energospace nepočínali jako řádní hospodáři. „Dobrý hospodář má být ke své společnosti loajální a má mu ležet na srdci zejména maximalizace zisku dané společnosti. Bylo zcela nelogické prodat tak velké množství pohonných látek subjektu, který byl na trhu zcela nový a který zcela evidentně nesplnil svůj první závazek, který s Čeprem uzavřel,“ podotkla.

Houška i Kadlec, který dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, obžalobu popírají. Prostřednictvím transakcí prý plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU – tedy obměnu paliv.

Dvojici v minulosti opakovaně osvobodila soudkyně Helena Králová, které ale nakonec nadřízený senát případ odebral za nerespektování jeho pokynů.

Státní zástupce Tomáš Minx požadoval pro oba muže šestileté vězení a nejméně pětiletý zákaz působení ve vedení firem. K motivu jejich údajné trestné činnosti uvedl, že zřejmě existovalo určité finanční propojení, které se však nepodařilo zmapovat. Kadlec čelí ještě dalšímu trestnímu řízení v souvislosti s penězi, které v dané době přišly na jeho švýcarský účet.

Čepro je jedním z největších průmyslových podniků v ČR

Společnost Čepro, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí, zajišťuje zejména přepravu, skladování a prodej ropných produktů. Je jedním z největších průmyslových podniků v Česku.

Jejím posláním je také ochrana zásob státních hmotných rezerv a provozuje síť zhruba dvou stovek čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil.