Bioplasty mohou být větší hrozbou než běžný plast. Nelze je recyklovat a nerozloží se

14 minut
Studio ČT24 : Tisková konference o kampani Dost bylo plastu
Zdroj: ČT24

Bioplasty vyrobené z kukuřičného škrobu nebo z kyseliny polymléčné mohou představovat pro životní prostředí větší hrozbu než běžný plast. Nelze je totiž odhodit do žlutých kontejnerů na plasty a nejsou zcela rozložitelné, upozorňovali experti v rámci konference ke kampani Dost bylo plastu. Řešením jsou podle odborníků opakovatelně použitelné plasty, například v podobě zálohovatelných kelímků.

„Bioplasty neumíme recyklovat. Nepatří do žluté popelnice, ale ani se úplně nerozpadnou. Nepatří tedy ani do hnědé popelnice (na bioodpad). Jediné, co se s nimi dá udělat, je hodit je do černé popelnice (na komunální odpad) a nechat spálit,“ uvedl na úterním brífinku náměstek pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů ministerstva životního prostředí (MŽP) Vladislav Smrž.

Například na kompostu se bioplast nerozloží podle Smrže ani za dva roky. „Na kompostování jednoho kilogramu bioplastu je potřeba řádově více než desetinásobné množství kompostu. Navíc většinou obsahují vázaný uhlík, a proto je pro kompostování potřeba dodávat další živiny jako dusík a fosfor,“ dodal ředitel Ústavu chemie technologie ochrany životního prostředí v Brně Jiří Kučerík.

Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV zkoumali pět let rozklad bioplastových pytlů a lahví a zjistili, že se plasty z modifikovaných škrobů samy nerozpadají. Některé z nich pak do půdy uvolňují i chemikálie a ftaláty. Podle odborníků se tyto plasty mohou rozložit v kompostu jen tehdy, když se dokonale rozstříhají a kompost zahřeje na více než šedesát stupňů Celsia.

Restaurace často odmítají opakovatelně použitelné plasty z hygienických důvodů

Řešením podle Smrže je nahrazování běžných jednorázových plastů opakovatelně použitelnými plasty. Ministerstvo nechalo vytvořit studii, která nabízí prodejcům různé cesty a kalkulace, jak využívat zálohovatelný systém.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se mnoho provozovatelů potravinářských a restauračních zařízení brání užívat opakovatelně použitelné plasty z hygienických důvodů. To ale podle něj není problém. „Podle legislativy lze prodávat nápoje a jídlo do opakovatelně použitelného obalu. Žádná legislativní bariéra není,“ řekl.

Provozovatel ale musí zajistit, že takový obal neovlivní vlastnosti jídla nebo nápoje, například uvolňováním plastu z obalu při vysokých teplotách. Obal musí být také řádně vyčištěný. „Je to vždy na posouzení majitele podniku. Není to jeho povinnost, ale neměl by se toho bát. Nic mu v tom nebrání,“ doplnil Vojtěch. 

Loni vznikla ve spolupráci ministerstva životního prostředí a 18 firem iniciativa Dost bylo plastu, ve které zapojené firmy omezily používání jednorázových plastů zaváděním opakovaně použitelného nádobí a odstraněním brček, víček a míchátek.

Plast není vždy špatný

Plastovým odpadům se v úterý věnoval i pořad Devadesátka. Hosté se bavili též o nedávno přijaté evropské směrnici o omezení jednorázových plastů. „Jedna z poměrně silných restrikcí, které můžeme očekávat v České republice i jinde v Evropě, je ta, že víčka, která jsou na plastových lahvích, budou muset být na nich pevně přichycena,“ řekl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart. Výrobci podle něj zatím nejsou připraveni takové lahve vyrábět natolik dobře, aby v nich například nevybuchovaly sycené nápoje.

62 minut
Devadesátka ČT: Boj proti plastovému odpadu
Zdroj: ČT24

„Plast je opravdu výborný materiál. Když srovnám dva kelímky, jednorázový plastový kelímek na pivo a pak plastový kelímek na pivo, který je zálohovaný a vratný a který se může použít 400krát 500krát, tak varianta toho vícenásobně použitelného plastového je oproti jednorázovému úplně nejlepší z pohledu životního prostředí,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Jak dále upřesnil, je to příklad, kdy lze demonstrovat, že plast není špatný. Podle něj je naopak chybné jeho nadužívání a plýtvání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Linka bezpečí eviduje více volajících v těžkých situacích, chce rozšířit služby

Přes sto tisíc dětí i mladistvých vyhledalo loni pomoc na krizové Lince bezpečí. Podle nových dat až o pětinu přibylo telefonátů klientů v těžkých situacích. Konzultanti řešili asi šest tisíc sebevražedných hovorů a téměř pět tisíc případů sebepoškozování. Jejich práci přibližuje dokument ČT Hovory ze tmy, jehož tvůrci a také odborníci budou příští týden debatovat o duševním zdraví mladých lidí v pražském kině Pilotů.
před 1 hhodinou

Autoservisům chybí mechanici či klempíři, lákají je na štědré platy i bonusy

Tuzemským autoservisům chybí elektrikáři, karosáři, lakýrníci i běžní mechanici. I když přibylo škol, počet absolventů za deset let klesl na polovinu. Firmy tyto nedostatkové profese lákají vysokými mzdami a bonusy, které často výrazně překračují průměrnou mzdu.
před 2 hhodinami

Poptávka po hotovosti roste. ČNB denně „protočí“ pět miliard korun

I přes rostoucí popularitu bezhotovostních plateb roste poptávka po bankovkách i mincích. Česká národní banka každý den přijme a znovu uvolní do oběhu hotovost v hodnotě pěti miliard korun. Bankovky i mince procházejí přísnou kontrolou. Nejdříve projdou lidskýma rukama a poté je zkontrolují a vytřídí stroje. Ke konci loňského roku byla v oběhu hotovost v hodnotě 731 miliard korun, což je o 300 miliard více než před deseti lety.
před 3 hhodinami

Koalice dokončuje úpravy reformy dávek. Není jasné, zda projde včas

Koalice finalizuje úpravy v reformě sociálních dávek. Zatím ale není jasné, zda stihne projít včas a začne platit od července, jak měla vláda v plánu. Jedna podpora má nahradit čtyři stávající. Ministerstvo práce chce ještě změnit třeba pravidla pro zranitelné skupiny. Po tom volají sociologové i opozice, která má ale řadu dalších výhrad.
před 3 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 11 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 13 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 14 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 15 hhodinami
Načítání...