Zeman: Pelikán se v kauze Nikulin podbízel velmoci

Prezident Miloš Zeman ocenil úterní verdikt Ústavního soudu ve prospěch údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který podle ÚS při vydání hackera do USA porušil Nikulinova práva, se podle Zemana podbízel zahraniční velmoci. Prezident to řekl v televizi Barrandov. Nikulin je od loňska v USA, kde čeká na soud. Je podezřelý z krádeže dat z desítek milionů on-line účtů.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Pan exministr Pelikán měl být ministrem spravedlnosti suverénní České republiky. Neměl být servilním subalterním úředníkem, který se podbízí zahraniční velmoci,“ uvedl Zeman. „Pokud se (Pelikán) rozhodl postupovat proti právnímu názoru, který byl celkem evidentní, tak možná že byl pod jistým tlakem,“ doplnil prezident.

Zeman připustil, že o Nikulinově vydání věděl také premiér Andrej Babiš (ANO). „Já si nejsem jist, jestli byl informován i o právních důsledcích, to znamená o té stížnosti advokátů Nikulina,“ dodal.

Nikulin byl zatčen v Praze v roce 2016 na základě amerického zatykače. Americké velvyslanectví pak požádalo Česko o vydání Nikulina do USA kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších firem.

Zároveň o vydání Nikulina požádalo i Rusko kvůli údajné internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80 tisíc korun). Ministr Pelikán rozhodl v březnu 2018 o vydání Nikulina do USA poté, co Ústavní soud zamítl Nikulinovu stížnost proti přípustnosti vydání do Spojených států. Soud poté také uvedl, že v kauze nezjistil nic, co by zpochybňovalo nezávislost amerických soudních orgánů. Podle něj se česká justice dostatečně vypořádala i s politickým pozadím kauzy. 

Tento týden však Ústavní soud rozhodl, že Pelikán porušil Nikulinova práva, když před vydáním nepočkal na definitivní vyřešení jeho žádosti o azyl. Soud tedy Pelikánovo rozhodnutí zrušil, a to i přesto, že Nikulin nakonec azyl nezískal. Verdikt Ústavního soudu otevírá Nikulinovi cestu k možnému odškodnění, tvrdí jeho advokát Martin Sadílek.