Česká justice v kauze Nikulin ustála politické pozadí, píše Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina nezjistil nic, co by zpochybňovalo nezávislost amerických soudních orgánů. V úterý soud zveřejnil odůvodnění svého verdiktu z minulého týdne. Podle něj se česká justice dostatečně vypořádala i s politickým pozadím kauzy. Právě rozhodnutí ústavních soudců bylo poslední překážkou ve vydání údajného ruského hackera, ministr Robert Pelikán vydal Nikulina do Spojených států ten samý den.

Jevgenij Nikulin
Zdroj: Instagram Autor: ČT24

„Úkolem soudů v řízení (…) o justiční spolupráci je v podstatě zjistit, zda žádost o vydání splňuje základní požadavky, které lze od takového úkonu vyžadovat, a zda vydání nebrání nějaká důležitá právní překážka. Tomuto svému úkolu soudy v daném řízení zcela dostály,“ stojí v rozhodnutí ÚS.

Podle něj byla americká žádost o vydání dobře podložená. Ani hrozba vysokého trestu není podle soudců sama o sobě důvodem pro nesplnění mezinárodních závazků, tedy pro nevydání Nikulina.

„Co se týče základních náležitostí extradičních materiálů ze Spojených států amerických, tak tyto jednoznačně uvádí celou řadu důkazů nasvědčujících důvodnosti stěžovatelova trestního stíhání. To bylo již potvrzeno i americkým soudem, který na stěžovatele vydal mezinárodní zatykač,“ stojí v usnesení.

Česká justice se podle ÚS dobře vypořádala i s námitkami politického pozadí Nikulinovy kauzy. I kdyby některé americké vyšetřující orgány byly proti Nikulinovi zaujaté a sledovaly vlastní politické cíle, zůstávají podle českých ústavních soudců pod dohledem veřejné žaloby, a především nezávislé soudní moci.

„Právě hierarchicky postavený systém orgánů činných v trestním řízení je základní překážkou toho, aby systém trestní justice ovládla svévole vyšetřujících orgánů. V celém trestním řízení v České republice přitom nebyla zjištěna jediná okolnost, která by zpochybňovala nezávislost amerických soudních orgánů. V takové situaci není pro nevydání stěžovatele žádný právní důvod,“ rozhodl soud.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Po převozu do USA Rus u soudu v San Franciscu uvedl, že se cítí být nevinen. Rusko pak žádalo o vydání Nikulina kvůli údajné internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.