V sobotu padly teplotní rekordy na polovině stanic v Česku, nejtepleji bylo v Žatci

V Česku bylo v sobotu nezvykle teplo, maxima se šplhala ke 22 stupňům Celsia. Teplotní rekordy pro 23. březen přepsala více než polovina stanic, které měří teplotu 30 a více let. Nejtepleji bylo v Žatci, a to 21,8 stupně Celsia. V neděli se podle meteorologů ochladí, přes Česko bude od severozápadu zvolna postupovat studená fronta.

Teplé počasí v sobotu podle meteorologa Františka Šopka z Českého hydrometeorologického ústavu panovalo na celém území republiky. Jen o dvě desetiny stupně Celsia méně než v Žatci meteorologové naměřili ve stanici Praha-Karlov. V Dobřichovicích pak teplota vyšplhala na 21,5 stupně, v Komořanech na 21,3 stupně a v Mostě-Kopistech na 21,2 stupně Celsia.

Rekordy padly na zhruba 80 ze 150 stanic, které měří 30 a více let, uvedl meteorolog. V Žatci přepsali rekord z roku 1959, tehdy tam meteorologové naměřili 19,1 stupně Celsia. Také na pražském Karlově stouplo nové maximum o více než dva stupně. Dosavadní rekord, 19,2 stupně Celsia, tam pro 23. březen platil od roku 2012.

Sobotní teplé počasí ale nevydrží, v neděli bude přes Česko od severozápadu zvolna postupovat studená fronta. V posledním březnovém týdnu budou denní teploty v průměru kolem 11 stupňů Celsia a noční kolem nuly. V dalších týdnech se pak postupně oteplí.