Začínající učitelé jsou často na všechno sami. Zabránit odchodům má nový systém podpory

3 minuty
Události: Pětina učitelů začíná praxi bez podpory
Zdroj: ČT24

Kázeň žáků, jejich hodnocení a vyplňování školních dokumentů – právě s tím mají největší problémy začínající učitelé. Většině pomohou zkušenější kolegové, někteří ale zůstávají na všechno sami a téměř čtvrtina jich pak zvažuje, že školství úplně opustí. Učitelů je přitom nedostatek. Zabránit odchodům těch začínajících má nově vznikající systém jejich podpory.

Pětina mladých učitelů podle výzkumu Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV) začíná praxi bez uvádějícího učitele, mnozí také bez adaptačního plánu, který by jim začátky usnadnil. Má to přitom zásadní vliv na jejich setrvání ve školství, upozornili odborníci z projektu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (SYPO). 

„Ve školách, které mají vytvořený systém uvádění nového učitele do praxe, dochází k poměrně výrazným rozdílům v uvažování začínajícího učitele o jeho profesní kariéře,“ uvedla Kateřina Trnková z projektu SYPO. O případném odchodu ze školy či školství uvažuje asi 12 procent nových učitelů. Pokud systém nefunguje, uvažuje o odchodu až dvojnásobek.

„Neexistuje přitom žádná právní norma, která by školy zavazovala k tomu, aby se konkrétním způsobem o začínajícího učitele staraly,“ dodává Kateřina Trnková. Jestli škola nováčkům pomáhá, záleží na jejím vedení.

V mateřských školách je učitel přidělený nováčkovi v 70 procentech, na prvních stupních základních škol v 83 procentech a na druhém stupni až v 90 procentech. Uvádějícího učitele školy většinou vybírají hlavně podle blízké aprobace.

Systém podpory nováčků má být připraven za dva roky

Jenže ani přidělení zkušenějšího kolegy podle Moniky Brodské z projektu SYPO nemusí stačit. „Někdy zazní jen věta: Když budeš něco potřebovat, tak se zeptej. Když ale nevím, že něco nevím, tak nevím, na co se mám ptát,“ varuje Brodská. 

I proto vzniká systém, který by péči o nové kantory dal určitá pravidla. „Počet a obsah setkávání zúčastněných, tedy uvádějícího a začínajícího učitele, aby se nestalo, že se potkají na chodbě a řeknou: Tak co dneska, jaký to bylo?“ popisuje Brodská.

Více než polovina začínajících učitelů podle výzkumu potřebuje poradit s kázeňskými problémy žáků, vedením školní dokumentace a kolem 40 procent s hodnocením svěřenců. Kolem třetiny mladých pedagogů tápe v práci se žáky se speciálními potřebami nebo v komunikaci s rodiči.

Systém podpory začínajících učitelů má být připraven za dva roky. Po průzkumu se v květnu a červnu loňského roku zapojilo přes 700 škol. Od letošního června po celý příští školní rok budou asi tři desítky školských zařízení pilotně testovat modelové výstupy projektu, které by jim měly usnadnit adaptaci nových učitelů. Obsahovat bude metodiku i způsoby hodnocení. Souběžně budou také učitelé a ředitelé vzděláváni.

Úvahy o odchodu ze školství
Zdroj: ČT24

Loni absolvovalo pedagogické fakulty asi 5 tisíc lidí. V současnosti ale do škol nenastoupí zhruba polovina absolventů oboru učitelství. Z mateřských škol přitom zvažuje odejít zhruba procento učitelů s praxí do dvou let, v základních už je to ale přes devět procent, o odchodu ze středních škol přemýšlí skoro sedm procent nových pedagogů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 56 mminutami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 2 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 7 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 10 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 12 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 15 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánovčera v 20:24

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
včera v 20:16
Načítání...