Vláda schválila zákon pro případ tvrdého brexitu. Upravuje pobyt Britů v Česku

Vláda schválila zákon, který by vešel v platnost v případě vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Připravilo ho ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD). Speciální právní úprava garantuje práva britských občanů v Česku. Cílem je, aby britská vláda mohla recipročně zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii. Vláda bude usilovat o to, aby sněmovna návrh schválila už v prvním čtení.

Zákon řeší dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství České republiky, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání odborných kvalifikací, uvedlo na webu ministerstvo vnitra.

Absence úpravy by se podle ministra vnitra dotkla zhruba pěti tisíc Britů působících na českém pracovním trhu. Celkem v Česku legálně pobývá okolo osmi tisíc občanů Spojeného království.

Bez přijetí úpravy by se Britové v Česku ocitli ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Nemohli by bez povolení v Česku kontinuálně pracovat nebo být automaticky součástí zdravotního a sociálního systému. Předpis má zajistit Britům reciproční zacházení s ohledem na britské garance směrem k evropským občanům, kteří budou v době brexitu pobývat v Británii. Ti mohou podle dokumentu tamní vlády automaticky v zemi pobývat a pracovat na základě platného dokladu totožnosti až do 31. prosince 2020, uvedlo vnitro.

„Pokud bychom daný zákon nepřijali, ohrozili bychom tím i přibližně 40 000 českých občanů, kteří žijí v Británii. To rozhodně nechceme,“ uvedl Hamáček. Kdyby totiž podle něj Česko negarantovalo práva britských občanů, hrozilo by zpřísnění podmínek pro české občany ve Spojeném království. Zdůraznil, že všechna navržená opatření jsou podmíněná reciprocitou z britské strany.

Konkrétní úpravou přispěly do předpisu vedle vnitra také ministerstva práce a sociálních věcí, školství, zdravotnictví, financí a spravedlnosti. Naopak ministerstva kultury, průmyslu, zahraničních věcí, zemědělství, obrany a životního prostředí nenašla oblast, kterou by bylo třeba v souvislosti s tvrdým brexitem speciálně upravit. Kvůli krátkému času na přípravu materiálu se nekonalo obvyklé připomínkové řízení na ministerstvech. 

Hospodářská komora chce pohyb zboží bez cel a kontrol

Hospodářská komora České republiky v pondělním prohlášení uvedla, že český byznys chce, aby i v prvních dnech po případném tvrdém brexitu fungoval pohyb zboží mezi Velkou Británií a EU bez cel a zdlouhavých kontrol na hranicích.

„Velká Británie je pro Českou republiku důležitým exportním partnerem. Nejde ale pouze o přímý export. (…) Mnohé firmy dodávají komponenty například do Německa, kde se dále zpracovávají, a Německo následně exportuje své zboží do Velké Británie. Brexit může mít zásadní vliv na tento reexport a zasáhnout tak firmy, které se na něj zatím vůbec nepřipravují,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ocenil činnost české vlády v otázce přípravy na možnost tvrdého brexitu a zároveň adresoval ministerstvu vnitra dopis, v němž v souvislosti s brexitem formuloval bezprostřední priority českého byznysu.

O dohodě o brexitu se má hlasovat v polovině ledna

Datum odchodu Británie z EU je stanoveno na 29. března 2019. V současné chvíli je tak nejzásadnější otázkou, zda britský parlament podpoří dohodu premiérky Theresy Mayové o brexitu.

Hlasování se po odkladu uskuteční v polovině ledna. Dokument čítající 585 stran, který již podpořili premiéři 27 zemí EU, se týká mimo jiné udržení práv občanů EU v Británii či vyrovnání finančních závazků Spojeného království vůči Unii. Zahrnuje rovněž přechodné období po brexitu do roku 2020 či otázku neexistence standardní vnější hranice EU mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Zástupci ostatních členských států již loni v prosinci oznámili, že se nechystají domluvenou dohodu znovu otevírat. V případě, že by Británie odešla bez dohody, hrozí takzvaný tvrdý brexit, který vyvolává obavy z nejisté budoucnosti, a to jak mezi firmami, tak občany EU žijícími v Británii a naopak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb.
před 22 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 22 mminutami

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí.
před 1 hhodinou

ŽIVĚ: Poslanci projednají zprávu k tragédii na filozofické fakultě

Poslanci mají na programu jednání dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V úvodním kole by se pak mohli zabývat vládní novelou, podle níž by příspěvky na péči, dávky pro postižené i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela sociální správa místo úřadu práce.
před 1 hhodinou

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 3 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 4 hhodinami
Načítání...