Tichá noc i na kolejích. Na Štědrý večer nepojede většina vlaků, MHD jen občas

Tradiční velké omezení přinese Štědrý večer ve veřejné dopravě. Naprostá většina vlaků 24. prosince večer, ale i 25. prosince ráno nepojede. Městská hromadná doprava pak většinou již odpoledne přejde na noční schéma, pokud vůbec bude jezdit, a vydrží tak až do božíhodového dopoledne. Podobné to bude i na přelomu roku. Pražané ani obyvatelé jiných měst se nemusí bát, že by ve dvou pracovních dnech po Vánocích nastalo dramatické omezení, MHD bude jezdit podle běžných prázdninových jízdních řádů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Volfík

Před pěti lety byla před koncem roku podobná situace jako letos – většina dnů, které nebyly sváteční, připadla na víkend a organizátor dopravy v Praze usoudil, že v den, který byl skutečně pracovní, postačí jezdit podle víkendových jízdních řádů. Lidé se pak do metra či tramvají doslova nevešli. Letos se to však opakovat nebude.

Ve čtvrtek 27. a pátek 28. prosince bude jezdit MHD podle prázdninových jízdních řádů pro pracovní dny, většina linek tak pojede bez omezení, odpadnou pouze posilové školní spoje. To platí pro Prahu, ale i pro další města.

Komplikovanější to budou mít ti, kdo budou chtít jet tramvají nebo městským autobusem na Štědrý večer nebo i na Boží hod vánoční ráno. V Praze začnou 24. prosince jezdit noční linky již od 18 hodin, ale již po 16. hodině budou denní linky jezdit s prodlouženými intervaly. Na Štědrý den proto vydal organizátor dopravy ROPID zvláštní jízdní řády, i když až do 16:00 by měly odpovídat sobotním jízdním řádům. Noční doprava bude jezdit až do 7 hodin 25. prosince, potom budou denní linky jezdit jako v neděli.

V Brně budou denní linky jezdit 24. prosince pouze do 17 hodin, poté již začnou noční rozjezdy. Linky N89–N99 budou jezdit v půlhodinových intervalech (mezi 22:00 a 23:00 a mezi 5:00 a 6:00 po dvaceti minutách) až do 6 hodin ráno na Boží hod.

Neplatí to však pro tramvajové linky P6 a 61 zajišťující náhradní dopravu za vlaky, které nemohou kvůli výluce jezdit na hlavní nádraží. Linka P6 bude jezdit z Králova Pole k hlavnímu nádraží zhruba jednou za hodinu až do půl desáté (poslední spoj ve 21:37), z Nových sadů však pouze do osmi večer (poslední spoj ve 20:07).

Ostravská MHD bude 24. prosince jezdit podle nedělních jízdních řádů do 17 resp. 18 hodin, poté bude provoz zásadně omezen. Například na lince 3 budou jezdit dva spoje za hodinu místo dosavadních tří, na lince 11 jen jeden spoj za hodinu a třeba linka 1 nepojede od 18 do 21 hodin vůbec, a potom už jen dva spoje v hodinovém odstupu.

V Plzni budou na Štědrý den tramvaje, trolejbusy a autobusy jezdit podle nedělních jízdních řádů až do 19 hodin, potom budou jezdit tramvajové linky 1, 2 a 4 v prodloužených intervalech a vyjedou noční autobusové linky. Ráno 25. prosince začne běžný provoz až po 8. hodině. 

Železniční tratě odpoledne osiří 

Ještě výraznější útlum zažije železnice. Naprostá většina vlaků večer 24. prosince ani ráno 25. prosince nepojede. Týká se to regionálních i dálkových spojů, spolehnutí bude především na mezistátní vlaky, zejména ty s ubytovacími vozy.

Koleje se začnou vyprazdňovat po 16. hodině, z velkých železničních uzlů odjedou poslední vlaky kolem 19. hodiny. Noční vlaky z Prahy do Brna (ve 21:56 a 23:50) i Ostravy (ve 22:41) však pojedou stejně jako vlak Euronight Slovakia do Košic. Třeba z Prahy do Plzně se ale vlakem nikdo nedostane později než v 18:45.

Ráno 25. prosince pojedou některé vlaky již kolem 6. hodiny, ale ne všechny. Bez omezení (ovšem bez vlaků, které nejezdí v neděli a ve svátek) bude provoz kolem 8. hodiny.

Na železnici se situace bude takřka přes kopírák opakovat 31. prosince a 1. ledna. Většina vlaků, které nejedou na Štědrý večer, nejede ani na Silvestra a většina vlaků, která nejede ráno na Boží hod vánoční, nejede ani na Nový rok.

V MHD bude situace jiná. V Praze bude do 22 hodin jezdit vše podle jízdních řádů pro prázdninový pracovní den. Poté vyjedou noční tramvaje, ale se zkrácenými čtvrthodinovými intervaly, zatímco velká část autobusových linek bude jezdit dál – až do 2:30. Prodloužený bude i provoz metra – zhruba do 1:40.

V Brně pak budou denní linky jezdit do 20 hodin a poté pojedou noční autobusy každých 20 minut. Ostravský dopravní podnik avizoval omezení provozu rovněž po 20. hodině, plzeňský již o hodinu dříve. Novoroční ráno pak bude ospalé, plný provoz podle nedělních jízdních řádů začne mezi 6. a 8. hodinou.

Ve středu 2. ledna pak musí cestující počítat s prázdninovými omezeními, většina linek by ale měla jezdit jako obvykle v pracovní dny.