Černochová: Peníze, které má armáda slíbené pro příští roky, nestačí

Peníze, které slibuje vláda dát na modernizaci armády, podle předsedkyně sněmovního branného výboru Jany Černochové (ODS) nestačí. Především ale považuje za problém, že se nákupy dosud nepodařilo zahájit, i když se na jejich potřebě shodnou politici ze všech stran. Z průtahů viní bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO). V Interview ČT24 kritizovala Jana Černochová také exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že když byl ve funkci, neprozradil své výhrady k misím v Afghánistánu.

Video Interview ČT24
video

Jana Černochová v Interview ČT24: Mrzí mě, že se v době konjunktury nepodařilo zahájit akviziční projekty, které jsou zásadní pro armádu

Vrtulníky, bojová vozidla, radary, děla… To vše chce armáda pořídit nové, ale nic z toho zatím není na dohled, i když vláda slibuje dát na obranu během příštích deseti let sto miliard. Předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jana Černochová se nad pomalou přípravou nákupů podivila i vzhledem k tomu, že vnímá širokou politickou shodu.

„V Poslanecké sněmovně panuje zcela výjimečná shoda v tom, že je zapotřebí začít investovat a modernizovat armádu. Volnomyšlenkářství a svoboda toho, že jsme si po revoluci říkali, že studená válka skončila, budeme součástí kolektivní obrany a o nic se nemusíme starat, skončilo,“ řekla.

Její kritiku si proto vysloužily jednak poslední vlády jako celek za to, že „se v době konjunktury nepodařilo zahájit akviziční projekty“, jednak bývalý ministr obrany a nynější velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. „On o těch věcech hovořil, že je má v mašličkách. Pak tam (na ministerstvo) nastoupila paní Karla Šlechtová a podávala trestní oznámení,“ podotkla Jana Černochová.

Shoda opozice s vládou: Článek amerických novin zkresluje fakta

V současné době se armáda ve světě prezentuje i prostřednictvím zahraničních misí a slyšet je nejčastěji o té afghánské. Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navrhl po několika útocích, jejichž oběťmi byli čeští vojáci, aby začala diskuse o změně mandátu působení v Afghánistánu. Předsedkyně branného výboru se podivila především jeho tvrzení, že je to jeho dlouhodobý názor. Připomněla, že v době, kdy byl pánem Černínského paláce, nic takového nenaznačil.

„Pokud měl takové názory na Afghánistán, proč je nepřednášel na ministriádách? Ověřovala jsem si, jestli Lubomír Zaorálek v rámci Aliance tuto kritiku někdy říkal – že by se měl změnit mandát mise. Ne. Pan Zaorálek zarytě mlčel. Byl součástí vlády, která dávala prodlužovat mandát a navyšovat počty,“ kritizovala politika vládní sociální demokracie a nynějšího předsedu sněmovního zahraničního výboru.

Vládní politiky ale Černochová podpořila v kritice amerického listu The New York Times, který psal o vyšetřování českých a amerických vojáků kvůli smrti Afghánce podezřelého z útoku na české armádní vozidlo. Při útoku padl český voják.

„Článek, který vyšel v The New York Times, některá fakta zkresloval, ať už to bylo popiskem pod fotografiemi, kde z našich a amerických vojáků udělal téměř vrahy,“ podotkla předsedkyně branného výboru. „Naprosto chápu, že ministerstvo obrany, potažmo generální štáb, toto odmítá,“ ujistila.

Vyšetřování podle ní probíhá, ve shodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) ale ubezpečila, že jde o vyšetřování úmrtí českého vojáka. „Standardní vyšetřování začalo zabitím českého vojáka. Zároveň se řeší i smrt podezřelého – byl obviněn, nebyl odsouzen. Je nezpochybnitelné, že zemřel, ale chci se zastat Armády ČR. Není seriózní, že jsou naši vojáci i američtí vojáci vláčeni v médiích jako vrazi,“ shrnula.

Vhodný mediátor rusko-ukrajinského sporu? Merkelová

Zatímco o dění v armádě i misi v Afghánistánu má předsedkyně příslušného výboru podrobné informace, aktuální vyhrocený spor Ukrajiny a Ruska se české armády přímo netýká, a tak i Jana Černochová připustila, že má informace pouze z médií. Očekává ale, že poslance informuje na příštím zasedání jejího výboru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Z toho, co ví, nechce Černochová hodnotit jádro sporu, tedy spor o využívání teritoriálních vod v Kerčském průlivu. „To je věc, kterou musí řešit právníci znalí mezinárodního práva,“ podotkla. Do politické roviny sporu, která zatím vedla k vyhlášení válečného stavu na Ukrajině, by se podle ní měl zapojit mediátor ze třetí země.

„Výjimečně mohu souhlasit s prezidentem Milošem Zemanem, který řekl, že jemu by se jako mediátor sporu líbila paní Merkel. Myslím, že je to dobrý nápad, je to člověk, který má blízko jak k ukrajinské straně, tak umí komunikovat s Vladimirem Putinem,“ jmenovala Jana Černochová německou kancléřku.

Stáhněte si Interview ČT24 s Janou Černochovou 23.84 MB