Zkolabovala v autě, probudila se v IKEMu. Za selhání srdce mohla viróza

V listopadu se nejčastěji začínají plnit ordinace praktických lékařů kvůli respiračním onemocněním. Jak bude letošní epidemie viróz a chřipek vypadat a kdy přesně začne, hygienici nevědí. Ve výjimečných případech může oslabení vést až k selhání srdce.

Video Události ČT: Začíná sezóna chřipek. Ty mohou ohrozit i srdce
video

Události ČT: Začíná sezona chřipek. Ty mohou ohrozit i srdce

Lékaři ale v souvislosti s blížící se sezonou znovu upozorňují, že by lidé neměli taková onemocnění podceňovat. A to nejen starší ročníky. Případů, kdy viróza vede k potížím se srdcem, lékaři řeší každoročně desítky.

Podobně jako u Anny, která v polovině září zkolabovala a sanitka ji odvezla do nemocnice. Za dva dny – na její devatenácté narozeniny – ji lékaři nechali převézt do pražského IKEMu – selhalo jí srdce.

„Já si jen pamatuju, jak jsem jela autem domů a pak jsem se probudila tady asi za týden,“ říká mladá žena. Srdce jí napadl její vlastní imunitní systém, který se snažil zvládnout nápor virů.

Lékaři jí museli pomoci překlenout dobu, než se srdce dá dohromady. „Během prvních 24 hodin jsme museli přistoupit k tomu, že jsme jí naimplantovali jeden z typů mechanické srdeční podpory,“ řekl zástupce přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu Jiří Malý.

„Viróza ani nemusí být těžká. Jedná se o imunitní reakci našeho organismu vůči našemu vlastnímu orgánu,“ dodal.

Podobné případy jsou vzhledem k počtu lidí, kteří prodělají virózu – ať už napadne dýchací cesty nebo trávicí systém – spíš vzácné, lékaři se s nimi ale každoročně setkávají. „Na našem pracovišti vidíme tak do deseti patnácti pacientů za rok, kteří mají potvrzenou myokarditidu,“ přiblížil lékař z Kliniky kardiologie IKEM Miloš Kubálek.

Pokud se dostanou na specializované pracoviště včas a překlenou krizové období, většina pacientů je nakonec bez následků. Stejně jako Anna, kterou už lékaři propustili z nemocnice domů.

„Vždycky se to bojím říct, vždycky se mi chce zaklepat, ale snad je to dobrý,“ řekla. Čekají ji ještě kontroly a musí se šetřit, srdce ale funguje správně. Dokonce už pomalu plánuje návrat do školy a věří, že se stihne připravit na maturitu.

Poslední epidemie byla mimořádně silná

Poslední chřipková epidemie měla mimořádný průběh. Trvala od ledna do března a akutní respirační infekcí – včetně chřipky – onemocněly skoro dva miliony lidí, 261 z nich chřipce podlehlo a kvůli virózám řešili lékaři desítky selhání životních funkcí. Pacienty museli často napojit na mimotělní oběh. Jen v pražské Všeobecné fakultní nemocnici ve třiceti případech.

Epidemie respiračních onemocnění 2017/2018
Zdroj: ČT24

Chřipková epidemie nejčastěji udeří v období mezi listopadem a dubnem. Průběh ani přibližný počet nakažených se dopředu odhadnout nedá. Chřipku od virózy rozpozná většinou i laik. Má delší průběh a často ji provází extrémní únava.