První den senátního finále skončil, hlasovat dosud přišla asi desetina voličů

Voliči začali rozhodovat, kdo se ujme vlády nad Senátem na příští dva roky. Jejich hlasy určí, které frakce budou mít v horní komoře většinu. Jisté je, že to nebudou vládní koalice ANO a ČSSD ani s podporou komunistů. Sociální demokracie navíc v Senátu přijde o pozici nejsilnější strany a komunistům hrozí, že v něm poprvé za dobu jeho existence nebudou zastoupeni vůbec. Volební místnosti byly v pátek otevřené do 22 hodin, v sobotu se znovu otevřou od 8 do 14 hodin.

Video Události
video

Začalo druhé kolo voleb do Senátu

V době zavření volebních místností v pátek večer se účast podle komisařů pohybovala okolo deseti procent. To je o trochu více než před dvěma lety, kdy však o senátorech přišlo rozhodnout jen 15,4 procenta voličů – tedy vůbec nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny horní komory.

V prvním kole byly některé souboje velmi těsné. Na Náchodsku například vyhrál v prvním kole předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Bývalého policejního ředitele Martina Červíčka (ODS) ale porazil jen o 58 hlasů. Oba kandidáti už ve druhém kole odvolili.

„Důležité je, aby Senát plnil svoji roli, to znamená nejen pojistky ústavního systému, ale také aby opravoval a znovu promýšlel zákony,“ řekl Bělobrádek. Podle Červíčka bude Senát vždy pojistkou demokracie: „Rozhodně na tom nic nezmění jedna volba. Hlavně jsem přesvědčený o tom, že to má být o osobnostech,“ dodal.

Občané vybírají senátory jen na třetině území Česka. Druhé kolo senátních voleb se koná pouze ve 25 obvodech. V Praze 4 a na Vsetínsku už lidé vybrali senátory v prvním kole. Zvoleni byli Jiří Drahoš (za STAN, KDU-ČSL, Zelené a TOP 09) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Volit může zhruba 2,5 milionu voličů. Oproti prvnímu kolu nenašli hlasovací lístky v poštovních schránkách. Dostanou je až ve volebních místnostech. Stejně jako v prvním kole by lidé neměli zapomenout na doklad kvůli ověření totožnosti volební komisí. 

Pro hlasování ve druhém kole voleb do Senátu obdrží volič od komise obálku šedé barvy. Do ní v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží jeden lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek už nijak neupravuje.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, přetržené lístky a lístky, které nejsou vložené do úřední obálky s razítkem, kterou volič obdržel od komise. Hlasy se nebudou počítat ani v případě, že v obálce bude více hlasovacích lístků.

Výsledek voleb bude záležet i na tom, kolik voličů se padesátce finalistů podaří přilákat do volebních místností. Ve finále bývá v porovnání s prvním kolem účast nižší až o polovinu. K prvnímu kolu, které se konalo souběžně s obecními volbami, přišlo 42 procent voličů.