Rozsudek je nemravný, obraťte se na Ústavní soud, radí Valachová klientům zkrachovalého H-Systemu

Rozsudek Nejvyššího soudu, který v úterý rozhodl o tom, že se klienti zkrachovalého H-Systemu musí do měsíce vystěhovat z domů, které si po krachu firmy sami dostavěli, je podle Kateřiny Valachové (ČSSD) nemravný. Justice by podle jejího názoru měla lidi ochránit. „Lidé neočekávají od justice, že v takovýchto případech zůstane slepá,“ uvedla v Interview ČT24 místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD, která je vzděláním právnička. Ústavní soud by podle ní měl zamezit vystěhování lidí na ulici.

Video Interview ČT24
video

Rozsudek je nemravný, míní o kauze H-System Valachová z ČSSD

Asi šesti desítkám rodin hrozí, že se do měsíce budou muset vystěhovat z domů  v Horoměřicích u Prahy. Správce konkurzní podstaty chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelovaného H-systému.

Někteří klienti totiž po krachu H-Systemu založili družstvo Svatopluk a svépomocí si domy dostavěli. Podle výpovědi bývalého konkurzního správce H-Systemu Karla Kudláčka by jinak hrozilo zřícení domků, nemovitosti totiž byly ve špatném stavu. Do dostavby dali lidé 220 milionů korun. Nový konkurzní správce Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej.

Plné znění rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System 130.30 KB

Nejvyšší soud teď rozhodl, že jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo tak šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu.

„Říct na tento rozsudek jenom, že to je nespravedlnost nebo nelidskost, to je hodně málo. Justice měla a podle mého soudu pořád musí tyto lidi ochránit, a je to z jednoduchého důvodu, lidé neočekávají od justice, že v takovýchto případech zůstane slepá. Vnímají takovýto rozsudek jako něco, co porušuje vyšší princip mravní,“ reagovala na rozsudek v úterním Interview ČT24 exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

„Jako právnička si myslím, že by se právní zástupci těchto lidí měli obrátit na Ústavní soud a požádat o odklad vykonatelnosti tohoto rozsudku Nejvyššího soudu, který skutečně nepokládám za mravný, a požádat o to, aby je Ústavní soud chránil spravedlivým procesem a dobrými mravy,“ uvedla s tím, že bude ráda, pokud bude moci v tomto směru pomoct. Odklad vykonatelnosti by podle ní znamenal, že k vyklizení za měsíc nedojde a lidé by měli zůstat ve svých domovech.

Dobré mravy jsou výš než právo, míní Valachová

„Podle mého soud rozhodně spravedlnost nenastavil. Jednal podle práva: leckdy tomu tak je, že spravedlnost je slepá, a právě proto v právu existuje pojistka, jakou jsou dobré mravy nebo spravedlivý proces. Ústavní soud může rozhodnout o odkladu vykonatelnosti a může prohlásit ty dobré mravy a spravedlivý proces za vyšší princip mravní. Věřím, že v těchto případech by tak učinit měl,“ řekla.

„Všichni očekávali spíše to, že Nejvyšší soud se jako hlava v soustavě civilních soudů postaví za právě to, že dobré mravy se musí dodržet, a v tomto případě tedy není nutné nařídit vyklizení, byť podle práva, podle paragrafů, které jsou černobílé, ale všichni očekávali, že Nejvyšší soud dobré mravy podrží,“ dodala místopředsedkyně poslaneckého klubu.

Podle ní by ze strany státu bylo morální, aby zajistil bydlení, pokud k vystěhování lidí skutečně dojde. „Bude se muset najít pomoc skrze například obce, které tyto lidi na svém území mají. Stát by měl najít způsob, jak tyto obce podpořit, aby lidé na přelomu srpna a září neskončili na ulici. Stát má možnost poskytnout náhradní bydlení, svého bydlení se ale mohou domoci jen přes soudy,“ dodala.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabídl hned v úterý klientům zkrachovalého H-Systemu 17 bytů, které má ministerstvo k dispozici.  Z celé kauzy je mu prý lidsky zle, ale soudy je podle něj potřeba respektovat. Podle prezidenta Miloše Zemana vyvolává rozsudek Nejvyššího soudu vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Chce se proto setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Také premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil v souvislosti s případem o nespravedlnosti.

Kauza se vleče už od 90. let

Vleklý případ zkrachovalé společnosti začal v roce 1993 tím, že H-System uzavřel se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domů v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, přičemž stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Podcast - Interview s KAteřinou Valachovou (24. 7.. 2018) 23.45 MB