Zeman přijal Krčálovu demisi, s Maláčovou chce mluvit příští týden

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který se rozhodl v úterý podat rezignaci kvůli podezření z opisování v bakalářské práci. S kandidátkou na ministryni Janou Maláčovou se chce Zeman setkat příští týden a předpokládá, že ji poté do čela resortu jmenuje. 

Video Události
video

Události: První zasedání vlády s důvěrou

Návrh na Krčálovu demisi zaslal premiér Andrej Babiš (ANO) na Hrad ve středu ráno. Předseda ČSSD Jan Hamáček jej vyzval, aby místo Krčála navrhl do čela resortu Janu Maláčovou, která dosud vedla na ministerstvu odbor rodinné politiky. 

Babiš Maláčovou prezidentovi ve středu navrhl. „Přečetl jsem si některé údaje z jejího životopisu. Oceňuji, že absolvovala dvě prestižní vysoké školy. Tady bych položil důraz na to slovo prestižní a těším se, až se s ní seznámím,“ uvedl Zeman.

„Já jsem paní Maláčovou potkal jednou, kontaktoval jsem ji z vlastní iniciativy, protože máme nějaký koncept rodinné politiky. Diskutovali jsme o tom, strávili jsme spolu asi hodinu a měl jsem z ní dobrý pocit,“ řekl k nominaci Maláčové premiér. 

Petr Krčál rezignoval stejně jako před několika dny ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) kvůli podezření z plagiátorství. Místo Malé nyní ministerstvo vede Jan Kněžínek. Na středečním jednání vlády Krčála nahradil náměstek Tomáš Martinec.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve středu uvedla, že zkontrolovala Krčálovu bakalářskou práci. Ta ukázala shodu ve 28 procentech textu. Nejvyšší shodu vykazovala s bakalářskou prací obhájenou o rok dříve. Lze tedy konstatovat, že práce vykazuje silné prvky plagiátu, uvedl rektor univerzity Petr Sáha. 

Prezident Zeman uvedl, že rezignace kvůli plagiátorství považuje za adekvátní. Podle něj je plagiátorství svého druhu krádeží.

Elektronizace legislativy i výhrady ombudsmanky

Vláda ve středu zasedala poprvé od získání důvěry. Podle Hamáčka projednala elektronizaci legislativy. To by od roku 2021 mělo veřejnosti umožnit orientaci v materiálech, které kabinet projednává. „V minulém období to nedopadlo dobře v Senátu, proto jsme to teď předložili znovu a připomínky jsme vypořádali,“ řekl Jan Hamáček. 

Vláda také schválila změnu v proplácení úkonů matrik, odstoupila od návrhu předchozího vedení resortu počet matrik snížit. Matriční úřady budou od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Za prvozápis narození by měl úřad dostat 897 korun, za uzavření manželství 3588 korun a za zápis úmrtí 1794 korun. Podle Hamáčka nové financování zabrání zániku matrik na malých městech. 

Video Studio ČT24
video

Vláda jednala o e-legislativě i matrikách

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se rovněž zavázal, že do podzimu vypořádá námitky ombudsmanky Anny Šabatové. Podle ní rezort porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. „Pět ze sedmi připomínek ombudsmanky už ministerstvo vyřešilo v uplynulých dvou letech. O dalších bodech jsem připravený se s ombudsmankou bavit,“ uvedl Plaga.

Kritika v analýze ombudsmanky se týkala například toho, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází.

Video Studio ČT24
video

Plaga: O výhradách budeme s ombudsmankou jednat

Babiš bude o migraci jednat s italským premiérem

Premiér Babiš se rovněž vyjádřil k pozvání italského premiéra Giuseppe Conteho k debatě o řešení migrační krize. Babiš pozvání přijal, zároveň ale zopakoval, že Česko ze své pozice neustoupí. „Budeme hledat termín. Určitě budeme deklarovat naši jasnou pozici, která je stejná jako ve všech zemích Visegrádské čtyřky,“ uvedl Babiš.

Evropa podle něj řešení migrace nezvládla. Měla by se zapojit do řešení situace v Sýrii, bojovat proti pašerákům a na severu Afriky zřídit záchytná migrační centra.

Prvního jednání české vlády poté, co získala důvěru, se vedle náměstka Martince účastnilo 13 ministrů. Šéf sociální demokracie Hamáček nadále vede dva resorty, ministerstvo vnitra a zahraničních věcí. Při hlasování vlády ale má jen jeden hlas.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Martin Kolovratník, Jan Skopeček a Josef Středula