Poslední tři z osmi statečných z Rudého náměstí jsou v Praze. Ocení je česká diplomacie

3 minuty
Události: Poslední tři z osmi statečných přijeli do Prahy
Zdroj: ČT24

Do Česka přicestovali poslední tři žijící z osmi Rusů, kteří v roce 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti okupaci Československa. Pavel Litvinov, Taťjana Bajevová a Viktor Fajnberg převezmou v pátek za celou skupinu cenu Gratias agit, kterou za šíření dobrého jména České republiky uděluje každý rok ministerstvo zahraničí. Ve čtvrtek se všichni tři zúčastní diskuze v Knihovně Václava Havla.

Skupina Rusů, známá také jako osm statečných, protestovala 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Demonstrace nebyla předem připravená a podle výpovědí aktérů vyplynula z momentální situace a nálady.

Účastníci protestu přinesli československou vlajku a transparenty s nápisy „Za vaši a naši svobodu“, „Ať žije svobodné a nezávislé Československo!“, „Hanba okupantům“, „Svobodu Dubčekovi!“ nebo „Ruce pryč od Československa!“.

Kromě fyzika Litvinova, studentky Bajevové a anglisty Fajnberga se tehdy proti okupaci postavili také lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská a lingvistka Larisa Bogorazová.

Chtěli ukázat, že ne všichni Rusové s okupací souhlasili

Uvědomoval jsem si, že cena, kterou budu muset zaplatit za pět minut svobody na Rudém náměstí, bude nejspíš několik let vězení.
Vadim Delone
prohlášení u soudu (podle Ústavu pro studium totalitních režimů)

Gorbaněvská později uvedla, že motivem protestu bylo kromě roztrpčení nad zmařenými nadějemi pražského jara i to, že se nechtěla stydět před svými dětmi za pasivitu v tak důležitém historickém okamžiku.

Nejvíce Gorbaněvskou prý „naštvalo“ oficiální prohlášení o jednomyslné podpoře sovětského lidu invazi. „Protestovali jsme proti tvrzení, že okupace má celonárodní podporu. I my jsme byli součást toho národa,“ vysvětlila.

8 minut
Rozhovor s Pavlem Litvinovem, který jako jeden z osmi statečných protestoval proti okupaci Československa
Zdroj: ČT24

Také Litvinov později uvedl, že hlavní pocit, který tehdy na moskevském Rudém náměstí zažíval, byl stud nad invazí vojsk Varšavské smlouvy. Zároveň však chtěl rovněž veřejně ukázat, že ne všichni Rusové s invazí souhlasí, a svého činu nikdy nelitoval.

Doufal totiž, že uvolnění režimu v Československu by mohlo ovlivnit i Rusko. Svůj nesouhlas s okupací, která začala 21. srpna, se proto rozhodl dát jasně najevo. „Byl to silný pocit, že musíme něco udělat,“ podotkl fyzik.

Osm statečných z Rudého náměstí
Zdroj: ČT24

Tresty: pracovní lágry, vyhnanství a „psychušky“

Po několika minutách byla skupina surově napadena davem kolemjdoucích a policií v civilu a posléze odvezena na policejní stanici. Zadržení byli odsouzeni k několikaletým trestům žaláře, k pobytu v pracovních lágrech nebo ve vyhnanství, ale také k nucené psychiatrické léčbě.

„Veřejnost přijala rozsudek se souhlasem. Nechť je trest vážným poučením pro ty, kdo si snad ještě myslí, že porušení veřejného pořádku jim může projít,“ psal tehdy nadšeně místní tisk, který o demonstrantech psal jako o chuligánech či o přisluhovačích imperialismu.

Po propuštění emigrovali Gorbaněvská, Fajnberg a Delone do Francie a Litvinov, Dremljuga a Bajevová do USA. V Rusku zůstali pouze Babickij a Bogorazová. 

Litvinov, Bajevová a Fajnberg jsou poslední žijící z osmi statečných. Delone zemřel v roce 1983, Babickij v roce 1993, Bogorazová v roce 2004, Gorbaněvská v roce 2013 a Dremljuga v roce 2015.

Gorbaněvskou ocenil Kiska i Zeman

Cena Gratias Agit připadne všem osmi statečným, v minulosti byla v Česku několikrát oceněna Natalja Gorbaněvská.

V roce 2008 dostala od tehdejšího premiéra Mirka Topolánka pamětní medaili Karla Kramáře za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Ve stejném roce obdržela rovněž Cenu Spirose Vergose na Pražském festivalu spisovatelů za svobodu projevu.

V roce 2013 převzala za své celoživotní zásluhy v boji za demokracii, svobodu a lidská práva ocenění Univerzity Karlovy. O rok později ji prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy I. stupně, kterou převzal její mladší syn Josef.

Účastníky protestu z Rudého náměstí vyznamenal v roce 2014 i slovenský prezident Andrej Kiska. Gorbaněvské udělil in memoriam Řád bílého dvojkříže II. třídy, který převzal její syn Jaroslav. Fajnberg získal od prezidenta medaili za celoživotní úsilí při obraně demokracie a lidských práv.

Další dva ocenění, Dremljuga a Litvinov, převzali medaile prostřednictvím slovenského velvyslanectví v USA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 1 mminutou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 10 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 15 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 16 hhodinami
Načítání...