Za vaši a naši svobodu. Divadlo Continuo protestuje proti okupaci Československa

Divadlo Continuo se v nové hře Poledne vrací k událostem 25. srpna 1968, kdy „osm statečných“ na moskevském Rudém náměstí protestovalo proti okupaci Československa. Autory inspirovala především stejnojmenná kniha spisovatelky Natalie Gorbaněvské, jež byla jednou z protestujících, kteří byli za svou odvahu režimem tvrdě pronásledováni. Představení bylo nejprve uvedeno na domovské scéně souboru v jihočeských Malovicích, pražská premiéra se koná 22. a 23. března v prostoru La Fabrika.

Čtyři dny po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se na Rudém náměstí sešlo osm lidí včetně Gorbaněvské, která přišla s kočárkem, v němž měla tříměsíčního syna. „V peřince měl chlapeček přibalený ručně psaný transparent s nápisem Za vaši a naši svobodu,“ připomíná produkční divadla Zuzana Bednarčiková.

Za trest do léčebny

Vedle Gorbaněvské skupinu „osmi statečných“ tvořili lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, fyzik Pavel Litvinov a lingvistka Larisa Bogorazová. Až na náměstí se k nim připojila mladá Taťjana Bajevová.

3 minuty
Hra Poledne připomíná protest z Rudého náměstí
Zdroj: ČT24

Demonstranti roztáhli transparenty ve chvíli, kdy hodiny na Spasské věži odbily poledne. Protest během několika minut rozehnali agenti KGB, jeho účastníky zatkli. Následovaly výslechy, soudy, vězení, vyhnanství, pracovní tábory a umístění v psychiatrických léčebnách.

Gorbaněvská byla zatčena po více než roce, před tím informovala zahraniční média o procesu a napsala o něm knihu Poledne. Po soudu skončila v psychiatrické léčebně pro údajnou schizofrenii, diagnózu tehdejší Brežněvův režim označil jako „blud reformismu“. Po propuštění emigrovala v roce 1975 do Paříže, kde žila do smrti v roce 2013.

Divadlo dokumentární i fyzické

„Inscenace, kterou jsme připravili na základě její poezie a života, v sobě spojuje dokumentární divadlo vyprávějící o událostech, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968, a výtvarné fyzické divadlo neodbytných obrazů inspirovaných poezií Natalie Gorbaněvské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu šedesátých a sedmdesátých let,“ řekl umělecký vedoucí souboru Pavel Štourač.

Konkrétní impuls pro vznik inscenace přišel v roce 2013. „Kdy 25. srpna na 45. výročí těch událostí, které se odehrály v roce 1968, si žijící pamětníci demonstrace na Rudém náměstí udělali tichou vzpomínku. Stalo se to samé co před pětačtyřiceti lety. Byli zatčeni,“ říká Pavel Štourač. „Ty věci se bohužel opakují a jsou znova aktuální,“ dodává.

Příprava představení Poledne zahrnovala studium dokumentů a konzultace s českými i zahraničními historiky, včetně rozhovorů s žijícími účastníky demonstrace, jejich dětmi a se členy tehdejšího sovětského disentu. S divadelníky spolupracovali novináři Libor Dvořák a Jana Klusáková, historik Adam Hradilek, výpověď poskytl i syn Gorbaněvské Jaroslav.

Divadlo Continuo tvoří na usedlosti Švestkový Dvůr v Malovicích u Netolic na Prachaticku. Kombinuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací.

V roce 2015 Continuo ve svém malovickém sídle otevřelo kulturní a pedagogické centrum, které vzniklo přestavbou budov historické hospodářské usedlosti. Do širšího povědomí se divadlo zapsalo také projekty Kratochvílení na jihočeském zámku Kratochvíle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...