Gorbaněvská: „Nebyla jsem ani tak odvážná, jako lehkomyslná“

Praha - Čtyři dny po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se na moskevském Rudém náměstí sešla skupinka osmi lidí, kteří nesli československou vlaječku a transparenty odsuzující okupaci. Jedna z osmi statečných, Natalija Gorbaněvská, právě dnes přijela na několikadenní návštěvu Prahy. Přestože trvale žije ve Francii, osud Ruska jí není lhostejný, kromě veršů totiž edituje texty o porušování lidských práv v Rusku. Disidentka dnes obdržela děkovný dopis od předsedy Senátu Milana Štěcha, převezme v Karolinu zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy za zásluhy v boji o demokracii, svobodu a lidská práva.

„Svoboda slova je dnes značně omezena. Kdo si ji dovolí, je pronásledován dokonce i na síti. Víme o případech, kdy jsou stíháni bloggeři. Je velice málo svobodných tištěných médií. De facto nemáme svobodnou televizi,“ říká Gorbaněvská o současném Rusku.

Dnes převzala od předsedy Senátu Milana Štěcha dopis, v němž jí poděkoval za její odvahu. V sídle Senátu si prohlédla připomínky zásadních momentů české historie. „Paní Gorbaněvská je skutečně statečná žena a víc k tomu není potřeba říkat, protože ten čin, který před 45 lety udělala, to byl čin skutečně hrdinský,“ uvedl senátor Jaromír Štětina.

Tehdy v roce 1968 neslo osm statečných nad hlavou transparenty volající po svobodě Československa, kde v té době vládly právě sovětské tanky. S hesly: Za vaši i naši svobodu, Ať žije svobodné Československo, Hanba okupantům, Svobodu Dubčekovi nebo Ruce pryč od Československa, se snažili upozornit, že něco není v pořádku. Trvalo ale jen několik minut a osmičlennou skupinku surově napadli policisté v civilu. Jejich osud byl zpečetěn: skončili na několik let za mřížemi, v pracovních táborech nebo ve vyhnanství, někteří nastoupili i k nucené psychiatrické léčbě. 

Natalija Gorbaněvská:

„Nebyla jsem ani tak odvážná jako spíš lehkomyslná. (…) Neřekla bych že mám dnes v Rusku přímo následovníky, ale spíš jsou lidi, kteří se inspirují naší zkušeností.“

Tato demonstrace byla tehdy v Sovětském svazu výjimečným projevem odvahy a jména „osmi statečných“ demonstrantů jsou známá dodnes: lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, básnířka a překladatelka Natalija Gorbaněvská, fyzik Pavel Litvinov a lingvistka Larisa Bogorazová; na náměstí se k nim pak jako osmá připojila mladičká Taťjana Bajevová. Po propuštění emigrovali Gorbaněvská, Fajnberg a Delone do Francie a Litvinov, Dremljuga a Bajevová do USA. V Rusku zůstali pouze Babická a Bogorazová. 

Vše o účastnících demonstrace na Rudém náměstí 25. srpna 1968, včetně rozhovrů s nimi najdete na stánkách ÚSTR

Gorbaněvská bude hostem pořadu Hyde Park Civilizace ČT, který ČT24 odvysílá v sobotu 2. listopadu. Otázky jí můžete pokládat již nyní na stránkách pořadu. V pátek 25. října se Gorbaněvská zúčastní akce Čtení za Michaila Chodorkovského v Knihovně Václava Havla. Další informace zde.

Letos v srpnu si deset lidí přišlo opět na Rudé náměstí připomenout srpnové události roku 1968 a policie opět byla v akci, tentokrát zadržení ale vyvázli jen s pokutou. A nechyběla Gorbaněvská a na demonstraci dorazil i bratranec tehdejšího účastníka Vadima Deloneho. 

Když ostatní seděli, sepisovala knihu

Sice i Gorbaněvská skončila v policejní cele, ale jako matku tříměsíčního syna ji propustili. A tak spojením vzpomínek autorky a jejích přátel, přepisu soudního líčení, oficiálních pramenů a dobových tiskovin vznikl dokumentární text, který přibližuje motivace demonstrantů, protest samotný, reakce na něj i důsledky, jež pro ně z tohoto činu vyplynuly.

Kniha Poledne, která líčí právě demonstraci „osmi statečných“, vyšla brzy po protestu v samizdatu a krátce nato i v několika jazycích v západní Evropě. V češtině ji vydalo nakladatelství Torst a Ústav pro studium totalitních režimů až v roce 2012. 

Gorbaněvská o demonstraci na Rudém náměstí v srpnu 1968:  „Téměř vzápětí se ozval hvizd a ze všech konců náměstí se k nám rozeběhli pracovníci státní bezpečnosti v civilu: očekával se příjezd československé delegace do Kremlu, proto tam měli službu. Běželi k nám s výkřikem: 'To všechno jsou židáci! Bijte protisovětské živly!' Seděli jsme pokojně, nestavěli jsme se na odpor. Vytrhli nám z ruky transparenty, Viktorovi Fajnbergovi rozbili tvář do krve a vyrazili mu zuby. Pavla Litvinova bili do obličeje těžkou aktovkou, mně vytrhli z rukou československý prapor a zlomili ho,“ napsala v dopise, který pak koloval v českém samizdatu.

V prosinci 1969 byla opět zatčena. O rok později byla prohlášena za duševně nemocnou a umístěna do vězeňské psychiatrické nemocnice. Uvěznění na psychiatrii bylo součástí promyšleného způsobu, jak politické vězně zlomit. Zaprvé nebylo určeno, jak dlouho nucený pobyt potrvá, zadruhé „pacienti“ mohli být denně trýzněni různými bolestivými „léky“. Po návratu v roce 1972 se nicméně Gorbaněvská opět zapojila do disidentského hnutí.

Podívejte se na rozhovor:

Pod hrozbou dalšího uvěznění se rozhodla odejít do exilu. Od roku 1975 žije v Paříži, kde se věnuje básnické tvorbě, a aktivně vystupuje na obranu lidských práv ve světě. Patří k výrazným postavám současné ruské kultury. Její milostné či mystické verše přesahují politiku. Slavná americká písničkářka Joan Baezová jí v roce 1976 věnovala píseň „Natalia“, napsanou na podporu sovětských disidentů.

Na srpnovou demonstraci v roce 1968 vzpomíná také v rozhovoru pro ČT24 v roce 2008.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 41 mminutami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 8 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 10 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 11 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 18 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 23 hhodinami
Načítání...