Na co dát pozor při koupi letenek? Překvapit mohou triky aerolinek a nečekané příplatky

12 minut
Na co dát pozor při koupi letenek, radí vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený
Zdroj: ČT24

Při nákupu letenek se vyplatí porovnávat nejen ceny, ale také podmínky. Levnější letenka často může znamenat další příplatky za výběr místa, zavazadlo nebo občerstvení, ale i za zrušení nebo změnu data letu. Naopak pravidla pro odškodnění za zpožděný nebo zrušený let platí pro všechny aerolinky v EU bez rozdílu.

„Jedna z nejčastějších chyb je, že lidé nehodnotí podmínky u jednotlivých prodejců. Také nečtou tarifní podmínky, tedy například zda mohou letenku stornovat nebo zda mohou změnit termín letu, a orientují se hlavně podle ceny,“ říká vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Pravidlo, že letenka koupená přímo od dopravce bude levnější než od cestovní agentury, podle něj vždy neplatí. Agentura totiž může mít dohodnuté výhodnější ceny. Ušetřit se dá i koupí akčních letenek, jejichž nabídka je ale časově omezená a často je nutné je ihned zaplatit. S porovnáváním nabídek pomohou internetové aplikace.

Cena letenky je pohyblivá, na rozdíl od organizovaných dovolených se u nich většinou nevyplatí čekat na tzv. last-minute a kupovat je na poslední chvíli. Naopak, s postupným naplňováním kapacity daného letu cena roste.

„Uvádí se, že nejvýhodnější cena letenek je někdy až šest měsíců před plánovaným termínem odletu. Ale jednoznačně nemůžeme říct, kdy se to vyplatí, protože i na last-minute může do hry vstoupit akční cena. Ale chceme-li mít jistotu, že budeme mít letenku na konkrétní termín a za dobrou cenu, tak je lepší si ji koupit dříve,“ radí Zelený.

Zrušit letenku bez sankce většinou nejde

Na letenky zakoupené on-line se nevztahuje dvoutýdenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankce. Letenky nelze vrátit jako běžné zboží jen proto, že si cestující nákup rozmyslí.

Podmínky storna nebo změny letenky se u jednotlivých společností liší, zpravidla bývají zpoplatněny. Obecně platí, že čím levnější letenka, tím přísnější jsou podmínky. U nejlevnějších letenek často vůbec není možné je vrátit nebo změnit datum letu.

Letecké společnosti či cestovní agentury někdy k letence automaticky přidávají i další služby, například cestovní pojištění nebo pojištění storna letu. Pokud o ně kupující nemá zájem, musí danou položku při objednávání letenky odškrtnout. Přestože je tato praktika protizákonná a hrozí za ni pokuta od České obchodní inspekce, stále se objevuje.

Nízkonákladovkou levněji, ale s nevýhodami

Nízkonákladové letecké společnosti se snaží cenu letenek snížit na minimum, daní za to je ale řada nevýhod. „Často jsou to lety v brzkých ranních nebo večerních hodinách, na letiště vzdálená od centra města a také příplatková politika,“ vysvětluje právník dTestu.

Vysoké příplatky nejčastěji chtějí za výběr místa v letadle, za odbavení zavazadla nebo za občerstvení. Některé aerolinky také záměrně rozsazují lidi cestující společně – a pokud chtějí v letadle sedět vedle sebe, musí si opět připlatit.

U klasických aerolinií bývá zavazadlo většinou už v ceně letenky, i tam se ale objevují výjimky. Zmenšují se také povolené rozměry a hmotnost přepravovaných zavazadel. Pokuty za překročení limitů pak mohou být vysoké.

Odškodnění za zpoždění nebo zrušení letu

V případě zrušení nebo zpoždění letu mají lidé nárok na odškodnění podle pravidel platných v celé Evropské unii a také ve Švýcarsku, Norsku a na Islandu. Podmínky jsou stejné pro všechny společnosti, tedy i pro ty nízkonákladové.

„Ochrana se vztahuje na situace, kdy letíme z EU s kterýmkoliv dopravcem nebo když letíme ze třetí země s evropským dopravcem. Spočívá v tom, že pokud dojde ke zrušení nebo významnému zpoždění letu, tak se o nás dopravce musí postarat. Máme právo na občerstvení, pokud musíme v daném městě přenocovat, tak i na zajištění hotelu včetně transferů. A za určitých okolností i na finanční odškodnění až do výše 600 eur,“ uvádí Zelený.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 7 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 8 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 8 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 9 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 11 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 13 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 15 hhodinami
Načítání...