Mise v Pobaltí je klíčová, varuje generál Petr Pavel. Kvůli ní ale komunisté nemusí podpořit vládu

60 minut
OVM: Mise v Pobaltí je pro českou reputaci klíčová, tvrdí generál Petr Pavel
Zdroj: ČT24

Mise českých vojáků v Pobaltí je pro postavení České republiky v Severoatlantické alianci klíčová. V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) to uvedl končící předseda vojenského výboru NATO a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel. Jenže právě kvůli českým vojákům v Pobaltí by komunisté nemuseli podpořit vznikající vládu ANO s ČSSD.

Komunisté už oznámili, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM vzniku kabinetu nepomůže. Návrh prohlášení nyní počítá s vysláním dalších vojáků do Afghánistánu, Iráku a nově i Pobaltí.

„Mise v Afghánistánu a Iráku jsou v souladu s tím, co české vlády dlouhodobě prosazují, a to je namísto přijímání uprchlíků spíše stabilizace zdrojových zemí. To komunistům nevadí, vadí jim ale přítomnost českých vojáků v Pobaltí. Podle mě je ale Pobaltí klíčová oblast pro naše bezpečí,“ upozornil v pořadu Otázky Václava Moravce ředitel Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Petr Kratochvíl. 

Vojenská přítomnost v Pobaltí
Zdroj: ČT24/NATO

Podle generála Petra Pavla je ale mise v Pobaltí pro postavení České republiky uvnitř NATO klíčová. „Narušilo by to naše vztahy s Aliancí. Naše jednotka už tam byla na tři měsíce, další přítomnost formou mise má ukázat, že všichni členové NATO berou ruskou hrozbu vážně. Naši spojenci už tam jsou,“ vysvětlil Pavel.

O přítomnost vojáků Aliance požádaly přímo pobaltské země. „A to po anexi Krymu. Protože Rusko hovořilo o ochraně ruských menšin kdekoliv v Evropě. Naše přítomnost má jasně stabilizující charakter pro celý region. Není to demonstrace síly, ale vyjádření toho, že NATO je připravené se bránit, kdyby mělo Rusko vůči pobaltským zemím jakýkoliv nepřátelský projev,“ upozornil Pavel.

Zatímco situaci v Pobaltí se podle něj podařilo uklidnit, ohroženy jsou nyní země v Podněstří včetně Rumunska, které nyní začalo z obav ze střetu s Ruskem posilovat armádu. 

Postoj komunistů, kteří se vyslání české mise do Pobaltí brání, ale chápe bývalý předseda Valného shromáždění OSN a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). A navrhuje kompromis: počet vojáků na misích se zvyšovat nebude, současný stav ale zůstane zachován. „Neměli bychom se podílet na zvyšování napětí ve vztazích s Ruskem. Ani vztahy České republiky s Ruskem nejsou dnes dobré,“ upozornil Kavan.

Český rozpočet na obranu bude nejspíš stále nízký

Srovnání programového prohlášení vlád Andreje Babiše (ANO)
Zdroj: ČT24/Programové prohlášení vlády a návrh prohlášení

V programovém prohlášení připravované koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM se počítá také s tím, že do roku 2021 bude navýšen rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP oproti současnému zhruba jednomu procentu. V programovém prohlášení vlády v demisi ale vláda směřovala ke splnění českého závazku vůči NATO a navýšení rozpočtu armády na 2 procenta.

Zatímco podle plánů vlády v demisi by rozpočet armády naplňoval české závazky vůči NATO, nový návrh s tím nepočítá. S tím ale mají problémy i další evropské země a rozpočty armád budou tématem nadcházejícího summitu NATO. „Na stole budou návrhy států, budeme se bavit o konkrétních číslech a to je něco jiného než debata o politických argumentech,“ nastínil Pavel. 

Závazky NATO
Zdroj: ČT24/NATO

To, kolik členské země NATO na obranu posílají, má vliv i na politické postavení států. „Spojené státy se dívají, jak ke svým závazkům členské země přistupují, a považují to za odraz spolehlivosti těchto zemí uvnitř NATO. Podle toho pak k různým státům přistupují s jinou vřelostí,“ dodal Pavel. Většina zemí NATO dává na obranu méně než dvě procenta. 

Rusko a EU: nečekaní spojenci na Blízkém východě

Zatímco v Evropě panuje mezi státy Unie a Ruskem napětí, rýsuje se jejich spojenectví v přístupu k Íránu. Vypovězení jaderné dohody Spojenými státy a možnost sankcí, o nichž směrem k evropským a ruským firmám uvažuje americký prezident Trump, znamenají, že si Evropská unie s Ruskem v této oblasti rozumí. 

„K největšímu oslabení translantických vztahů přispěl odchod Spojených států od jaderné dohody s Íránem. Společný zájem s Evropskou unií tak najednou nemají Spojené státy, ale Rusko, protože ruské i evropské firmy v Íránu v poslední době silně investovaly,“ dodal Kavan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 7 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 10 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 12 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 15 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánovčera v 20:24

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
včera v 20:16

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánovčera v 19:04

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...