Rusko dokáže mezi lidmi vyvolat pochybnost téměř o všem, říká generál Pavel

27 minut
Pavel: Čím otevřenější společnost, tím je zranitelnější
Zdroj: ČT24

Rozdílné názory jednotlivých členů Severoatlantické aliance jsou zcela běžné. Síla NATO je proto ve vůli najít kompromis. Toho ale zároveň využívají protivníci, kteří se snaží členy Aliance rozdělit. V Interview ČT24 to řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Rusko je podle něj například mistr v tom vyvolat pochybnosti téměř o všem.

Situace po rozpadu Varšavské smlouvy a Sovětského svazu vedla podle Pavla k velkému očekávání, že budeme žít v éře v partnerství. S Ruskem se to ostatně zpočátku rozvíjelo velice slibně. „Nyní se ale musíme vyrovnat s tím, že existuje hrozba anexe území vojenskou silou a používání vojenských prostředků k dosahování politických cílů,“ řekl v Interview ČT24.

Rusko a terorismus nyní patří mezi dvě hlavní bezpečnostní hrozby Aliance, které se snaží útočit především na její jednotu. V poslední době se ale spory vedly i mezi státy NATO. Předmětem rozepří bylo Turecko, které operuje v severosyrském pohraničí ve snaze omezit vliv kurdských milicí YPG a YPJ, které označuje za teroristy. Při bojích už zahynuly stovky civilistů, což Západ kritizuje. 

„NATO je společenstvím 29 suverénních zemí. Všechny mají své bezpečnostní a ekonomické zájmy. Najít průsečík ve všem logicky není možné. V čem je ale síla Aliance, je vůle najít kompromis a vědomí, že ve společném postupu je síla. Toho jsou si vědomi i naši protivníci,“ poznamenal ke sporům Pavel.

V současné době proto nejvíc střetů probíhá formou takzvané hybridní války. Informační a propagandistické útoky se snaží jednotlivé země NATO rozdělit. „Působení Ruska v těchto oblastech je výrazem nové doktríny, kterou uplatňuje. Cítí, že tam má volné pole působnosti, protože zde nejsou jasně stanovená pravidla, co se dá ještě považovat za slušné chování, a co už je za hranou,“ uvedl Pavel.

Evropa má v tomto ohledu problém v tom, že demokratická otevřená společnost je vůči sofistikovaným dezinformačním metodám vždy náchylnější než společnost, která je centrálně řízená a má sdělovací prostředky jednoznačně pod kontrolou vlády nebo prezidenta.

Rusko už navíc podle Pavla dosáhlo mistrovství ve vytváření prostředí, ve kterém není zcela zřejmé, kde je pravda. Široké vrstvy obyvatelstva díky tomu dokáže uvádět v pochybnosti téměř o všem. „Čím otevřenější společnost, tím zranitelnější. Musíme najít taková opatření, která nás budou chránit, ale nezbaví nás svobod,“ upozornil.

Pokud jsou lidé na pochybách, čemu věřit, mají podle Pavla použít intuici: „V roce 1989 jsme si vybrali nějakou cestu, kterou chceme jít. Zvolili jsme si hodnotovou orientaci, ke které se chceme hlásit. Jestli máme o něčem pochybovat, měli by to být spíš ti, kteří stojí na druhé straně, než ti, se kterými jsme dnes v jedné rodině.“

Na migranty nemůžeme jít s obrněncem

Pavel rovněž v Interview ČT24 znovu odmítl, že by se NATO mělo zapojit i do řešení migrace v Evropě. „NATO je primárně nástrojem kolektivní obrany. Migrace je samozřejmě vážný problém, ale nedovedu si představit, že bychom měli použít bitevní lodě, letadla nebo obrněné transportéry proti civilistům, kteří přecházejí masově hranice s dětmi. To nepřipadá vůbec v úvahu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 59 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 8 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 11 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...