Z ušetřených peněz na ministerstvech se učitelům platy nezvýší. Resorty prostředky nemají

Peníze potřebné na nárůst mezd ve veřejném sektoru a navýšení u učitelů by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohly pokrýt nespotřebované výdaje v rozpočtech ministerstev. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) to ale po prostudování údajů od resortů odmítl. Na účtech podle něj potřebné peníze nemají.  Koaliční ČSSD i KDU-ČSL s tím ale nesouhlasí.

Sobotka doufal, že peníze na navýšení mezd bude možné získat z nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev. Pilný ve středu uvedl, že za minulé roky by celková neutracená částka mohla činit kolem 40 miliard. Přesné číslo rezerv měla ministerstva dodat do čtvrteční půlnoci. 

Po předložení dat se ale podle Pilného ukázalo, že resorty žádné ušetřené peníze na platy neposkytnou. „Všechny resorty na výzvu premiéra sdělily, že nemohou na příští rok ve prospěch učitelů ušetřit vůbec nic. Ani ministr Zaorálek, který sliboval, že dá 15 až 20 procent ze svého rozpočtu na platy učitelů,“ napsal Pilný. 

Zaorálek: Jsme připraveni ušetřit až 120 milionů

Zaorálek se ale proti takovému tvrzení ohradil. Ministerstvo zahraničí je podle něj připraveno ušetřit na platy učitelů 120 milionů. „Odpovídá to více než 15 procentům z našich nespotřebovaných nároků z předešlých let,“ uvedl. Veškeré rezervy už podle něj diplomacie sice rozdělila, zejména na dlouhodobé investiční akce, našel ale způsob, jak prostředky ušetřit. „Půjdeme ostatním resortům příkladem. Co jsem slíbil, dodržím,“ dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na twitteru upozornil, že ministerstvo financí dlouhodobě podhodnocuje příjmy. „Chceme ty peníze dát pracujícím živitelům rodin. Ne nakrmit banky,“ uvedl Chovanec. Na podsekávání příjmů rozpočtu upozornil už dříve v rozhovoru i šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Schodek 100 miliard Pilný nepodepíše

Podle Pilného mají ale kromě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a vicepremiéra Bělobrádka všichni ministři další nadpožadavky a dohromady chtějí navíc 33 miliard. S požadavkem na růst platů by to podle něj zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun.

„Pod takové saldo se v době rekordního hospodářského růstu jako zodpovědný ministr financí nechci a nemohu podepsat,“ uvedl Pilný. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schváleným schodkem 50 miliard.

Odboráři tlačí na vládu, aby od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent – na svém posledním jednání se totiž koalice nedohodla na tom, odkud potřebné peníze vezme, protože rozpočtový schodek navyšovat nechtěla. Školským odborům následující den došla trpělivost, vyhlásily stávkovou pohotovost, ke které se přidaly i další odborářské organizace.   

V pondělí se dohodneme, říká Sobotka

Rozhodnout se má na pondělním jednání koalice, které se uskuteční ve Strakově akademii ráno před pravidelným zasedáním vlády. „Předpokládám dohodu o mzdách, aby se zvýšily od listopadu o deset procent pro všechny a o 15 procent pro učitele a chci se dohodnout na zvýšení výdajů pro vysoké školy,“ uvádí Sobotka.

Na minulé jednání v Lednici pozval Sobotka pouze členy kabinetu. Tentokrát nechal výběr zástupců na jednotlivé strany. „Pozval jsem všechny tři koaliční strany, v jakém to bude složení, záleží na nich,“ uvedl. Účast předsedy ANO Andreje Babiše, kterého na jaře vystřídal ve funkci ministra Ivan Pilný (ANO), na nadcházejícím jednání následně potvrdila mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

Bělobrádek: Ministerstvo podsekává příjmy rozpočtu

Bělobrádek v souvislosti s rozpočtem v pátek upozornil, že v návrhu na příští rok stále scházejí dvě až tři miliardy korun na vědu a výzkum v porovnání se střednědobým výhledem z minulého roku a vládním usnesením z letošního jara.

Ministerstvo financí tak podle něj postupuje protizákonně, když ignoruje jarní vládní usnesení ohledně navýšení peněz na vědu. Navíc podle Bělobrádka dlouhodobě podsekává příjmy rozpočtu. Myslí si proto, že peníze jsou i na zvýšení platů ve veřejné sféře. „Pořád mají veliký polštář na příjmové stránce,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 51 mminutami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 1 hhodinou

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 1 hhodinou

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 1 hhodinou

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, řekl Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 1 hhodinou

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 4 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...