Peroutkovu novinářskou cenu dostali Kučera z Historie.cs a komentátor Honzejk

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 získali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera známý mimo jiné jako moderátor televizního pořadu Historie.cs a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Oba převzali cenu na slavnostním vyhlášení v pražském centru současného umění DOX.

Video Události
video

Události ČT: Peroutkovu cenu dostal Vladimír Kučera

Vladimír Kučera po vystudování žurnalistiky v roce 1974 nastoupil do Ústavu zdravotní výchovy Praha. Jako piják a kuřák zdařile využíval svých zkušeností v boji proti nikotinismu a alkoholismu.

Po revoluci pracoval v denících Práce, Prostor, který spoluzakládal, Lidová demokracie a Večerní Praha. V roce 1998 odešel na volnou nohu, po níž chodí coby publicista, komentátor a scenárista dodnes.

Historie.cs a Politické spektrum

Kučera dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí. Dramaturgicky se podílel na několika cyklech, autorsky na satirickém pořadu Stalo se… Scenáristicky pracoval například na dokumentech Začátek konce o událostech v Československu v srpnu 1969 či Hokej! o vztahu tuzemského hokeje, společnosti a politiky.

Video Události, komentáře
video

Vladimír Kučera: V lidech opět roste touha po silném vůdci

Podílel se také na sérii dokumentů k průběhu roku 1989 Labyrintem revoluce nebo cyklu Heydrich: Konečné řešení o atentátu na Reinharda Heydricha. Aktuálně na obrazovkách ČT24 moderuje pořady Politické spektrum a Historie.cs.

Vladimír Kučera

Vladimír Kučera

novinář

„Mít konfliktní názor na dějiny je podezřelé. Když vám dva historici o stejné věci říkají, že proběhla jinak, něco je špatně. Historie je věda. Není zcela exaktní, je výkladová – píší ji vítězové. Ale pořád je to věda či vědní disciplína.“

Vladimír Kučera

novinář

Kučera je také autorem námětu k filmu Karla Kachyni Blázni a děvčátka. Přispívá do různých periodik. Obdržel několik významných ocenění za novinářskou, publicistickou i dokumentární tvorbu.

Zástupci Společnosti Ferdinanda Peroutky, která novinářskou cenu od roku 1995 uděluje, ocenili Kučerův podíl na publicistickém pořadu Historie.cs. Cyklus ČT přibližuje významné okamžiky československých a českých moderních dějin po roce 1918. „Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale. Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát,“ uvedli organizátoři.

Z Radiožurnálu do Hospodářských novin

Petr Honzejk, který vystudoval zeměpis a tělesnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, působil jako reportér v Českém rozhlase v Ústí nad Labem a v Praze.

Tři roky šéfoval Radiožurnálu. Od roku 2005 pracuje v Hospodářských novinách, kde postupně zastával funkci hlavního editora, vedoucího názorové rubriky a komentátora.

„Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe. Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací,“ odůvodnili cenu organizátoři.

  • Podle Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové je smyslem a cílem udílení ceny trvalé zvyšovaní prestiže novinářské a publicistické práce, která má nezastupitelný význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. V minulých letech cenu obdržel například šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner, novinář, bývalý disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský, Petr Třešňák z Respektu či Martin Veselovský z internetové televize DVTV.