Už toho Peroutku nehledej…

Je to jako v pohádce: starý, zlý, sebestředný král vyslal mládence hledat nedohledatelné. Když klučina nenajde, potom: hlava dolů. Mstiví panovníci tak činí. Chlapec se bojí o to, co má mezi ušima, a tak hledá a hledá. Pravda, žádný dobrý čin nikdy neudělal, chleba nerozdrobil jako pohádkoví hrdinové, tak na něj hodní mravenci i mouchy při hledání kašlou. Najdi si Zlatovlásku, tedy Peroutkova Hitlera sám, ty kluku ušatá!

Zdá se, že vysněné „Hitler je gentleman“ je doopravdy článek s názvem "Dynamický život". Vyšel 26. dubna 1939 v Přítomnosti č. 17. Je určen půlstoletým narozeninám samotného Vůdce, Adolfa Hitlera. Dle mého názoru brilantní ukázka novinářského řemesla. Nic z toho, co se tam píše, není nepravda. A mezi řádky čtete jednoznačné vymezení vůči okupantům. Chvílemi dokonce jako by dýchla Peroutkova jemná, elegantní, inteligentní ironie. Žádná sranda tlačenka, slivovice; taková po anglicku. Upřímně řečeno, závidím, jak ten vinš Hitlerovi Peroutka svedl, aniž si zadal. To však ten kluk ušatá z Hradu, zvaný až pohádkově Ovčáček, nerozezná. Ani jeho pán.

Pro ty, kdož řemeslu psaní rozumějí a znají jeho zákruty ve „zlých časech“, je k ocenění i východisko ze situace, jež v redakci nastala, když přišel - těsně po okupaci - Okamžik Vůdcova Zrození. Jistě, rozkaz jasný: musí se něco napsat! Tak to v totalitách chodí. Ti, kdo pamatují komunistickou, jistě vědí. Nezažil jsem to naštěstí na vlastní kůži, ale umím si představit, jak ti normální v redakcích chtěli v tu chvíli být neviditelní nebo alespoň marod.

obrázek
Zdroj: ČT24

Mohli to tehdy v Přítomnosti hodit na nějakého eléva; udělat redakční článek. Však bard redakce Peroutka vzal úděl mužně na sebe. A nezklamal. Alespoň mě ne. Kdyby to takhle někdo dokázal v 50. letech v některých z našich novin napsat o Stalinovi a SSSR, nebo o dvacet let později o vůdci okupačního molochu Brežněvovi, četli bychom si v hospodách a kavárnách, a potměšile po česku se pochichtávali.

Není divu, že ten článek sice sliboval dokončení v příštím čísle, ale to se nekonalo.

Nedlouho poté šel Peroutka do koncentráku jako „čestný rukojmí“ a zůstal tam až do konce války. Odmítl nabídku Emanuela Moravce na spolupráci a raději zůstal „tam“.

Zajímavé je, že stejně jako prezident Zeman napadli pro tento článek Peroutku komunisté, když chystali svůj slavný Únor. Mohl se Ovčáček pozeptat v Haló novinách; když už se tam učil novinařině. Třeba by tamní pamětníci pomohli.

Ale poradíme i my. K nalezení tohoto materiálu není třeba vysedávat po knihovnách a vdechovat prach ze starého papíru. Článek „Dynamický život“ vyšel ve výběru Peroutkových statí „O věcech obecných II“ ve Státním pedagogickém nakladatelství v roce 1991. Má to asi doma kde kdo. Třeba já. Ale knížky půjčuji jenom kamarádům. Na Hradě o žádném takovém nevím. Já tam, bohužel, nemám už ani prezidenta. I kvůli Peroutkovi. Ale nejen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...