S chlapci Michalákovými se chce vídat alespoň dědeček, když matka nesmí

Poté, co norský soud potvrdil ztrátu rodičovských práv Evy Michalákové vůči jejím synům, obrátí se na něj dědeček chlapců Jiří Pavelka. Podle právníka rodiny Pavla Hasenkopfa bude Pavelka žádat o povolení kontaktu s chlapci. Manželům Michalákovým odebraly norské úřady oba syny v roce 2011, podle posledního verdiktu se s nimi žádný s rodičů nesmí vídat.

Dědeček chlapců Michalákových
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Norské soudy zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv k jejím dětem a jí stejně jako otci dvou chlapců Josefu Michalákovi zakázaly vídat se s nimi. Proto se na tamní úřady obrátí dědeček chlapců Jiří Pavelka. Je přesvědčen, že je třeba, aby se někdo z rodiny s chlapci setkal, a že se tomu norské úřady snaží za každou cenu zabránit. „Potřebují vymazat z mozku chlapců, že mezi námi existuje vztah,“ míní.

Jeho tvrzení podpořil i právník rodiny Pavel Hasenkopf. Upozornil, že dědeček pětkrát žádal službu na ochranu dětí Barnevernet, aby se s nimi mohl setkat. Úřad však všechny jeho žádosti odložil s tím, že je posoudí, až se uklidní situace. „Nikdo neví, co úředníci Barnevernetu považují za zklidnění situace. Můžeme se jen domýšlet, že tím myslí okamžik, kdy Eva Michaláková přestane o děti bojovat,“ podotkl Hasenkopf.

Pokračování právního boje zajistí u norského soudu známý právník Per Danielsen, který se v minulosti zabýval některými lidskoprávními spory. Jeho služby jsou však drahé, petiční výbor na podporu rodiny chce Jiřímu Pavelkovi pomoci prostřednictvím veřejné sbírky.

Služba Barnevernet odebrala syny manželům Michalákovým v roce 2011. Zdůvodnila to podezřením, že je rodiče zanedbávají, fyzicky týrají a sexuálně zneužívají. Norská policie ani lékaři sice podezření nepotvrdili, děti se ale k rodičům nevrátily. Úřady a následně soudy považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Poslední rozhodnutí v neprospěch rodičů padlo na počátku prosince.

Odvoláním se soud podrobně nezabýval 

Krajský soud v Oslu odmítl odvolání Evy Michalákové proti verdiktu, který ji zbavuje rodičovských práv k jejím dětem, přestože uznal, že okresní soud nedostatečně posoudil, zda a jak je aktuálně schopná se o děti postarat. „Krajský soud neshledává, že by cokoli z toho, na co se poukazuje v odvolání, vedlo k existenci vážných procesních pochybení v usnesení nebo soudním řízení okresního soudu,“ stojí v usnesení Krajského soudu v Oslu, ze kterého citoval Český rozhlas. Soud kvůli odvolání ani nenařídil hlavní líčení.

Eva Michaláková si v odvolání stěžovala i na to, že jí okresní soud přičetl k tíži medializaci případu. Totéž ve svém přípisu zmínila také Česká republika, která se skrze ministerstvo zahraničí k soudnímu řízení připojila. Ani to však krajský soud nepovažoval za problematické. „V rozporu (s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv) nemůže být skutečnost, že při posuzování je kladen důraz na oprávněnou ochranu soukromí dětí a na to, jak matka využívala média na úkor soukromí dětí,“ uvedli soudci.

Eva Michaláková u norského soudu
Zdroj: ČT24

V Česku bouře, v Norsku ticho 

Případ Michalákových v Česku dlouhodobě hýbe politickou scénou. Ministerstvo zahraničí odeslalo do Osla diplomatické nóty a stát se také připojil k soudnímu řízení. Prezident Miloš Zeman oslovil i norského krále a kvůli problémům, kterým česká rodina v Norsku čelí, loni zrušil pozvání norské velvyslankyně na oslavu 28. října na Pražském hradě.

V Norsku naproti tomu kauza probíhá potichu a bez zájmu médií. Pozornost vzbudily pouze výroky českého prezidenta, když loni přirovnal postup norských úřadů při odebrání chlapců k nacistickému programu Lebensborn. Deník Aftenposten však prezidentova slova citoval, aniž by uvedl podrobnosti o probíhajícím sporu.