Šéf OKD: 700 milionů Kč od státu nemusí stačit. Firma může chtít další peníze

Stát chce letos těžební společnosti OKD poskytnout finanční injekci ve výši 700 milionů korun. Firma, která je v úpadku, však může už příští rok potřebovat půjčit od státu další peníze. V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny (HN) to řekl generální ředitel OKD Dale Ekmark, který nevyloučil, že by mohlo dojít i na snižování platů.

Bývalý ředitel OKD Dale Ekmark (vpravo)
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Ekmark přislíbených 700 milionů korun považuje za otevřenou kreditní linku, kterou OKD může, ale nemusí vyčerpat. „Je možné, ale nemohu to garantovat, že v roce 2017 budeme potřebovat kreditní linku navýšit. Uvedených 700 milionů budeme potřebovat hlavně do konce roku na mzdy,“ uvedl ředitel.

Na výplaty zaměstnanců vydá podnik měsíčně kolem 400 milionů korun. Ekmark řekl HN, že pokud bude schválen reorganizační plán, bude se firma s největší pravděpodobností výhledově muset zabývat i kolektivní smlouvou. Což by zřejmě mělo snížit platy zaměstnanců. To horníci zásadně odmítají. „Na to ať pan Ekmark zapomene. Na odborech to projednáváno bylo, ale je to podle mého nesmysl. Mzdy se nám v různé formě snižují od roku 2013, a pokud nám na peníze sáhnou ještě jednou, už opravdu nebude mít cenu do dolů fárat,“ řekl listu předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Podobně se na sociální síti Twitter v úterý vyjádřil také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ekmark: Záleží na ceně uhlí

I přes stálé snižování provozních nákladů budou podle Ekmarka roky 2016 a 2017 nejspíš ztrátové. Další budoucnost firmy závisí hlavně na tom, jak se budou vyvíjet ceny uhlí. Pokud alespoň mírně vzrostou, bude podle ředitele možné OKD zachránit. „Pokud dobře připravíme reorganizační plán a pak ho důsledně splníme, ztrátové doly časem přestanou negativně ovlivňovat hospodaření celé firmy a zbývající část OKD bude moct s největší pravděpodobností pokračovat dál,“ uvedl Ekmark.

Během pěti let by se podle něj počet zaměstnanců OKD mohl ze současných téměř 10 000 snížit asi na polovinu. Počítá se se zavřením Dolu Paskov a v brzké budoucnosti i Dolu Lazy, kde firma zanedlouho dotěží plánované zásoby uhlí.

Peníze, které vláda schválila, by ale zavírání těchto dolů a s tím spojené sociální náklady nepokryly. „Například s uzavíráním dolů budeme potřebovat finančně pomoct. Ale je tu velká šance, že pokud ceny porostou, budeme schopní zaplatit uzavírání dolů v roce 2023. Ovšem jsou to pouze odhady,“ řekl HN Ekmark.

OKD je v rukou soudu

Budoucnost OKD nyní závisí hlavně na tom, zda věřitelé firmy ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě schválí její reorganizaci. Pokud by podnik poslali do konkurzu, znamenalo by to prakticky jeho zánik, bezprostřední propouštění a rozprodej majetku.

Vládou schválených 700 milionů korun může firma dostat až v případě schválení reorganizace. Zatím není jasné, jestli tato podpora projde u Evropské komise a nebude označena za nedovolenou.