Policie hledá za hranicemi Rathova údajná konta se stamiliony

Detektivové z protikorupční policie pátrají v Izraeli nebo Kataru po údajných kontech bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Podezřívají ho, že si na neznámé účty ukryl stomilionové úplatky. Informaci přinesl Radiožurnál, podle kterého to vyplývá z dokumentů k vyšetřování. Rath jakákoliv konta v zahraničí odmítá.

Kriminalisté Ratha podezřívají, že vzal za zakázky pro několik krajských nemocnic úplatky za celkem 675 milionů korun. Suma se objevila i v policejním dokumentu z roku 2015, když detektivové prohlíželi Rathovy bezpečnostní schránky v bance. Tehdy ale žádné peníze nenašli.

Podle Radiožurnálu proto pátrají po kontech i v zahraničí. Vedle Izraele a Kataru je zajímá i USA, Švýcarsko, Německo a daňový ráj Jersey v Lamanšském průlivu. Policie se zaměřila i na Rathova zesnulého otce Ratmíra. Právě jeho minulost kriminalisty navedla na myšlenku, aby pátrali i v Kataru, kde několik let pracoval.

David Rath před soudní síní

David Rath

bývalý středočeský hejtman

„Ať si pátrají. Kde nic není, nic nevypátrají. Vyhazují tím jen veřejné peníze a dělají ostudu naší zemi v zahraničí.“

David Rath

bývalý středočeský hejtman

Oficiálně ale policie nic komentovat nechce. „K této věci náš útvar nebude poskytovat žádné informace,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Sám Rath existenci zahraničních kont popírá. „Ať si pátrají. Kde nic není, nic nevypátrají. Vyhazují tím jen veřejné peníze a dělají ostudu naší zemi v zahraničí, ale to je důsledek toho, že nenesou za své chyby odpovědnost, což je další znak policejního státu,“ napsal Radiožurnálu.

O tom, že má Rath někde ukryté stamiliony, mluvil i žalobce Petr Jirát. Řekl to v červenci 2015 v rozhovoru pro Lidovky.cz. Exhejtman na něj kvůli tomu podal civilní žalobu. Požaduje 88 tisíc korun a omluvu, která bude na serveru zveřejněná po dobu jednoho měsíce. Kvůli žalobě také Jirát nebude dozorovat Rathovo odvolání před vrchním soudem.  

Rath možná půjde k soudu ještě jednou

Soud Ratha loni v červenci nepravomocně poslal za přijímání úplatků na 8,5 roku do vězení. Státu má navíc propadnout zhruba 20 milionů korun z jeho majetku. Rath se proti verdiktu odvolal. Vrchní soud v Praze začne kauzu pravděpodobně řešit na podzim. 

Bývalého hejtmana ale možná čeká ještě jeden soud. Protikorupční policie v srpnu navrhla obžalovat devět lidí a osm právnických osob kvůli korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami a evropskými penězi ve Středočeském kraji. Případ je druhou kauzou, která souvisí s Rathem.