Jihočeští záchranáři vyjížděli v roce 2007 častěji

České Budějovice - Posádky jihočeské záchranné služby vyjížděly loni častěji než v roce 2006. Zaznamenaly 49.839 výjezdů, což je o 186 zásahů více. Výrazně ale přibylo zásahů letecké záchranné služby, která pomáhá u nejvážnějších nehod a zranění. Loni letečtí záchranáři vylétli k 581 případům, což znamená nárůst téměř o třetinu. V roce 2007 se ale nijak nezvýšil počet lékařů, kterých má záchranná služba dlouhodobě nedostatek, řekl dnes ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Zdroj: www.hzszlk.eu Autor: HZS Zlínského kraje

„Celkový počet zásahů se stabilizoval. Nárůst je statisticky nevýznamný. Více nás trápí nedostatek lékařů, kterých je ale málo v celé republice. Loni jsme sehnali dva a dva jiní zase odešli,“ uvedl Slabý. Jihočeská záchranná služba potřebuje až 50 lékařů. Počet kmenových lékařů se dlouhodobě pohybuje kolem 39 lidí, jimž pomáhá 50 až 60 externistů. Náročná práce v leckdy ztížených podmínkách ale není pro většinu lékařů dostatečně ohodnocená a zajímavá, vysvětlil Slabý.
   
Nejvíce práce měli loni českobudějovičtí záchranáři, kteří vyjeli k 19.281 zásahům. „V Českých Budějovicích se loni zvýšil počet výjezdových míst ze čtyř na šest,“ uvedl Slabý. Nejméně výjezdů evidují pracovníci záchranné služby na Českokrumlovsku, kteří zasahovali u 3266 případů. Letečtí záchranáři zaznamenali nejvíce zásahů v letních měsících. Nejčastěji zasahovali v červenci, kdy vylétli k 84 případům. Naopak v únoru a prosinci evidují jen 24 zásahů.
   
Řady jihočeských záchranářů se loni rozrostly hlavně o střední zdravotnický personál. U záchranky sloužilo 462 zaměstnanců, což je o devět lidí více než o rok dříve. Mzdové náklady se zvýšily o 16,5 milionu na 172 milionů. Průměrná měsíční mzda vzrostla z 24.144 na 26.229 korun. „Rádi bychom jim přidali i víc, ale vhledem k možnostem a tabulkám nemůžeme,“ podotkl Slabý.
   
Od zdravotních pojišťoven získala loni záchranná služba 105,8 milionu korun, což je o zhruba 500.000 méně než v předchozím roce. „Platby od pojišťoven nepokryly ani mzdové náklady,“ podotkl Slabý. Vysvětlil, že jejich platby tvoří jen zhruba třetinu příjmů, zbytek nákladů zaplatí zřizovatel - Jihočeský kraj. Loni na provoz záchranné služby přispěl 192,8 milionu korun.
   
Jihočeská záchranná služba už několik let usiluje o vybudování centrálního dispečinku. Kvůli vysokým nákladům ve výši zhruba 30 milionů korun se to ale dosud nepodařilo. „Teď v březnu jsme požádali o dotaci z Regionálního operačního programu,“ uvedl Slabý. Letos také vznikne nové výjezdové místo v Čimelicích na Písecku. V celém kraji by se jejich síť měla do pěti let rozrůst o tři až pět míst, odkud by posádky ke zraněným vyjížděly.