Dva účastníci pochodu radikálů v Jihlavě jsou podezřelí z trestných činů

Jihlava - Při sobotní demonstraci pravicových radikálů v Jihlavě zadrželi policisté na autobusovém nádraží dva muže. Dvaadvacetiletý mladík z Olomoucka je podezřelý ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Druhý, šestadvacetiletý muž ze Znojemska, je podezřelý ze spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Oba muži byli vyslechnuti a poté propuštěni.

Při kontrole účastníků i odpůrců pochodu ohlášeného jako uctění památky obětí druhé světové války našli policisté předměty, které by bylo možné použít jako zbraň. „Byly to například nože, boxery, dřevěná násada, injekční jehly a slzotvorné spreje,“ uvedla jihlavská policejní mluvčí.

Tajemník jihlavského magistrátu pochod krátce po jeho zahájení ukončil. Podle mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise se tak stalo na základě dlouhodobého monitoringu webových stránek příznivců ultrapravice, dalších poznatků policie i odborníků na extremismus, kteří byli na místě. Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě sleduje krajně pravicovou scénu, na akci dorazili i lidé ze zahraničí. Na místě viděl například předního rakouského neonacistu Gottfrieda Küssela, na hřbitově pak i veterána z jednotek SS Herberta Schweigera.

Do Jihlavy se sjelo kolem 150 pravicových extremistů a podobný počet jejich odpůrců z řad Antifašistické akce, k nimž se připojilo několik desítek Romů. V pozvánce na akci se objevila výzva „Přijďte tedy do Jihlavy vzdát čest těm, jejichž ctí byla věrnost!“. Heslo „Věrnost je mou ctí“, popřípadě „Věrnost je naší ctí“, bylo podle politologa Miroslava Mareše pro českou policii mottem jednotek SS. „Pro soudobé neonacisty symbolizují SS elitnost árijské rasy,“ stojí v Marešově příručce o extremismu.

Za Jihlavu se postavil ministr Kocáb

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se za Jihlavu postavil a vyzval k využívání všech zákonných nástrojů při postupu proti neonacismu, obdobně jako to učinilo město:  „Provokativní veřejné projevování sympatií ke genocidní nacionálně socialistické ideologii a benevolence vedení některých českých měst při obdobných akcích nacistů vedou k postupnému vytváření strachu a nejistoty v české společnosti.“