Aviatická pouť v Pardubicích nabízí obří letecké divadlo

Pardubice - Průřez historií letectví nabízí už dvacátá Aviatická pouť na pardubickém letišti. Na letošek navíc připadá sté výročí od prvního vzletu východočeského průkopníka v letectví Jana Kašpara. V Pardubicích se slaví už od začátku týdne, vrchol se čeká o víkendu, kdy se na tamním letišti diváci můžou těšit na unikátní letecká vystoupení. Diváci se můžou těšit i na obří aviatické divadlo. „Projekt ve formě velkoprostorového divadelního představení má celkem 14 obrazů. Každý bude pojednávat o určitém historickém období,“ říká předseda Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda.

V divadle budou účinkovat původní letouny československých letců i jejich protivníků a také dobová pozemní technika. V hlavních rolích se představí známí herci, zkušení piloti a komparzisté pod taktovkou profesionální divadelní a zvukové režie.

Celkem do Pardubic míří stovka strojů. Všechny je návštěvníci uvidí na zemi, a to chronologicky seřazené od blériotu po gripeny. „Je to oslava dovršeného stolení aviatiky u nás,“ řekl Erik Knajfl. K vidění prý budou i stroje z první světové války. Zároveň ale upozorňuje, že pardubická doprava už kolabuje, organizátoři proto návštěvníkům doporučují využívat kyvadlové městské dopravy.

Video Telefonát Erika Knajfla
video

Telefonát Erika Knajfla

Telefonát Erika Knajfla

5.6.2010

Diváci se můžou těšit na aviatické divadlo

Rozhovor s Petrem Kolmanem a Mikaelem Carlsonem

Reportáž Erika Knajfla

Reportáž Erika Knajfla

Už ve čtvrtek v Pardubicích vznikly dva nové rekordy

V Pardubicích už ve čtvrtek 3. června vznikly dva nové rekordy volně spojené s aviatikou. Na Pernštýnském náměstí se shromáždilo od 14:00 do 17:15 celkem 1 200 lidí s bílou aviatickou šálou, za posledních 60 minut jich přišlo 537. Oba výkony budou zapsány do české knihy rekordů, později zřejmě město požádá i o zápis do světové Guinnessovy knihy, uvedl organizátor akce Evžen Báchor.

„Sešlo by se asi i víc lidí, ale kvůli zimě jsme to museli ukončit předčasně. Všichni už byli promrzlí a otrávení,“ uvedl Báchor. Oba výkony zaznamenal komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova. Magistrát pro akci v rámci aviatických slavností nechal vyrobit 1 000 šál, které se zájemcům rozdávaly, dalších 400 poskytla firma, která je vyrobila.