Žraloci v chráněné oblasti v Indickém oceánu jsou častými oběťmi pytláků, upozornila studie

Tisíce žraloků se v chráněné oblasti v Indickém oceánu za poslední dekádu staly terčem ilegálního lovu. Poukázal na to výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Marine Science. Tamní vody jsou domovem i některých kriticky ohrožených druhů. Podle vědců je v tomto ohledu klíčová spolupráce s rybářskými komunitami v regionu.

Nová studie se zaměřila na ilegální lov žraloků v chráněné mořské oblasti v Britském indickooceánském území. Ta vznikla v roce 2010 a má rozlohu 640 tisíc kilometrů čtverečních. Tamní vody jsou domovem velkého množství právě těchto predátorů.

Údaje, které se vědcům podařilo získat, naznačují, že mezi lety 2010 až 2020 bylo v této chráněné oblasti uloveno více než čtrnáct tisíc žraloků. Podle rybářů z regionu, s nimiž vědci během výzkumu mluvili, je ale možné, že skutečné číslo bylo podstatně vyšší. 

Výzkumný tým také zjistil, že čtvrtina zachycených plavidel, která byla podezřelá z nelegálního rybolovu, pocházela ze Srí Lanky. Postupem času ale přibývalo lodí z Indie. Ty byly mnohdy větší, a měly tak větší kapacitu na žraloky.

„Prosazování pravidel v tak velké a odlehlé oblasti je nesmírně obtížné,“ poznamenala hlavní autorka výzkumu Claire Collinsová z University of Exeter. „Naše výsledky ukazují, že nelegální rybolov představuje pro žraloky žijící v oblasti Britského indickooceánského území velkou hrozbu,“ uvedla. 

Collinsová v té souvislosti dodala, že tamní vody jsou mimo jiné domovem kriticky ohrožených druhů, jako je například žralok dvouploutvý nebo kladivoun bronzový. Pytláci podle ní navíc mnohdy loví kolem útesů, kde žije mnoho mláďat, což je pro budoucnost některých druhů zvláště nebezpečné.

Kladivoun bronzový
Zdroj: Flickr

Nutnost spolupráce s rybářskými komunitami

„Klíčová je spolupráce  s rybářskými komunitami, abychom pochopili, kde, kdy a proč lidé loví nelegálně - a jak můžeme zlepšit zastrašování,“ uvedl další z autorů Tom B. Letessier ze Zoological Society of London.

Vědci totiž například zjistili, že rybáři mají velmi odlišné představy o pokutách, kterým mohou čelit. Mnohdy se navíc také domnívají, že je velmi nepravděpodobné, že budou při pytlačení chyceni. Cestou je podle odborníků také širší využívání satelitů při sledování plavidel, která se v oblasti pohybují. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 6 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 9 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...