Zemřel český astronom Kohoutek. Byl to objevitel planetárních mlhovin a slavné komety

Česká astronomická společnost v pátek oznámila, že ve věku 88 let zemřel v německém Bergedorfu celosvětově uznávaný český astronom Luboš Kohoutek, objevitel slavné Kohoutkovy komety.

„Je to velká ztráta jednoho z nejpracovitějších a nejpečlivějších českých astronomů 20. století, který strávil rekordních 290 směn u dalekohledu Evropské jižní observatoře na La Silla,“ uvedla Česká astronomická společnost.

Kohoutek byl už na vysoké škole vynikající student, věnoval se hlavně meteorickým rojům a meteorům. Již tehdy objevil mimořádný meteorický roj alfa-Lyrid. Po promoci nastoupil do interní vědecké aspirantury v Astronomickém ústavu v Praze, kde ho vedla další legenda české astronomie Luboš Perek. Se svým školitelem publikovali roku 1967 první generální Katalog planetárních mlhovin, který vzbudil velkou pozornost v celém světě a je dosud vůbec nejcitovanějším dílem českých astronomů.

Díky tomu navázal pracovní kontakty v zahraničí a dostal se na stáž na observatoř v Hamburku, kde se podílel na snímkování planetárních mlhovin. Po sovětské invazi se už z dlouhodobé stáže v Hamburku do vlasti nevrátil – bez problémů tam získal stálé místo vědeckého pracovníka.

I tam pokračoval ve studiu planetárních mlhovin, přispěl také k objevu, že jádra planetárních mlhovin jsou velmi často těsnými dvojhvězdami. Velkou poctou této části jeho kariéry je fakt, že posledním snímkem kosmického Hubbleova teleskopu byla fotogenická planetární mlhovina Kohoutek 4-55, kterou český vědec při svých systematických přehlídkách objevil.

Objevitel komet i rocková hvězda

Jeho hlavní vědeckou aktivitou sice bylo pátrání po mlhovinách, ale na snímcích díky své pečlivosti objevil navíc 75 planetek a 5 komet. Jedna z nich mu přinesla světovou proslulost – dostala po něm jméno „Kohoutek 1973 E1“, ale většinou se jí říká jednoduše Kohoutkova kometa.

Kohoutkova kometa
Zdroj: Palomar Observatory

Podařilo se mu ji totiž v kosmické temnotě objevit velmi brzy předtím, než se přiblížila ke Slunci, a právě díky tomu se na ni vědci mohli skvěle připravit a o to lépe ji pak pozorovali. Byla to tak první kometa zkoumaná z kosmu astronauty americké kosmické laboratoře Skylab, která se zároveň stala jednou z nejjasnějších komet dvacátého století.

Kohoutka tento objev proslavil natolik, že mu komunisté povolili vracet se soukromě do Československa. Jeho jméno se tehdy dostalo i do popkultury, když slavná kapela R.E.M. pojmenovala jednu svou píseň pávě Kohoutek – zpívá se v ní „opustilas mě stejně rychle jako Kohoutek“; myslí se tím, jak rychle českým astronomem objevená kometa zase opustila Sluneční soustavu. Později se o něm mluvilo i v jedné z epizod seriálu Simpsonovi, kde měl připravit o objev slavné komety jejího „opravdového objevitele, ředitele Skinnera.

Kometa sice naši soustavu opravdu opustila, ale českého vědce sláva ne. A dokázal ji využít. Byl to právě on, kdo pojmenoval řadu kosmických objektů po slavných osobnostech ze své vlasti – například planetky Hus, Komensky, Neruda, Capek, nebo Moravia. Jednu věnoval i svému učiteli, a tak jedna z planetek nese jméno Lubos Perek. Komunistický režim nesl nelibě, že některá jména navržená a prosazená Kohoutkem patřila mezi tehdy „zakázaná“ – jako třeba Masaryk nebo Palach.

Jihoamerická cesta

Později se Kohoutek věnoval pozorování planetárních mlhovin na nových observatořích ve Španělsku na Calar Alto, a hlavně na Evropské jižní observatoři (ESO) na La Silla v Chile.

Stal se tak vůbec prvním československým vědcem, který mohl na této vysokohorské stanici pracovat. Díky tomu získal v letech 1974 až 2003 během více než 220 pozorovacích nocí jedinečný pozorovací materiál o planetárních mlhovinách pro severní i jižní oblohu, který využil jako zdroj pro své nejdůležitější dílo. Tím se stalo II. vydání Katalogu planetárních mlhovin, které obsahuje homogenní údaje o více než 1500 objektech tohoto typu.

Kohoutek vydal za svůj život 224 vědeckých prací v mezinárodních vědeckých časopisech. Tyto práce byly dosud citovány více než 1780krát.

Luboš Kohoutek byl ženatý a měl tři dcery. Se svou ženou Christiane žil v Hamburku, kam odešel v roce 1970 do emigrace. Často však po revoluci navštěvoval svou vlast a spolupracoval s našimi mladými astronomy. V roce 2007 publikoval v nakladatelství Aldebaran knížku „Země z pohledu astronoma“, v níž se zamýšlel nad kritickým stavem naší planety a riziky budoucí existence lidstva z kosmického hlediska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 1 hhodinou

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 4 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 23 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55
Načítání...