YouTube by mohl být účinným nástrojem pro ochranu vlků, uvádí studie

Nový výzkum amerických vědců tvrdí, že YouTube by mohl pomoct motivovat lidi k ochraně vlků. Uživatelé internetu, kteří sledují o těchto šelmách pozitivní videa, totiž podle něj začnou být vůči těmto šelmám tolerantnější.  Výsledky studie otiskl časopis Human Dimensions of Wildlife.

Experti z North Carolina State University si kladli otázku, zda by internetová platforma sloužící ke sdílení videí mohla být účinným nástrojem povzbuzujícím k ochraně vlků. Dané šelmy si pro svůj výzkum přitom zvolili proto, že názory lidí na ně se mnohdy liší.

Studie probíhala tak, že její autoři pustili 273 dobrovolníkům playlist pěti snímků zobrazujících vlky buď v pozitivním, negativním nebo neutrálním světle. Pomocí jednoduchých otázek, které účastníkům položili před a po studii, pak určili, jak jejich názor na tyto šelmy videa změnila.

Jedním ze zjištění přitom bylo, že řada z dobrovolníků vnímalo zvířata kladně už před zhlédnutím playlistu na YouTube. Pozitivně laděná videa pak tento jejich pohled ještě zesílila.

Větší ochota podniknout kroky na záchranu šelem

„Jednou ze skvělých věcí na těchto výsledcích je, že pozitivně laděné snímky se ukázaly být účinné při změně pohledu lidí,“ uvedl podle serveru Independent jeden z účastníků experimentu profesor Nils Peterson. 

Dodal, že dobrovolníci pak vůči vlkům vykazovali nejenom větší toleranci, ale byli i ochotnější pro jejich ochranu podniknout nějakou akci – a to bez ohledu na jejich politickou orientaci či věk.

„Naše studie ukázala, že tento materiál má skutečně potenciál ovlivňovat lidi,“ poznamenal hlavní autor studie Will Casola, který také působí na North Carolina State University.

V případech, kdy výzkumníci ukázali účastníkům negativní videa, naopak to jejich pohled na vlky zhoršilo. Tato změna však nebyla tak výrazná jako v případě zhlédnutí pozitivně laděných materiálů.