WHO má nová doporučení pro léčbu covidu. Silně radí využívat paxlovid

Světová zdravotnická organizace (WHO) silně doporučila používání antivirotika paxlovid od firmy Pfizer pro léčbu mírného průběhu covidu-19 u lidí, jimž hrozí zvýšené riziko hospitalizace. Vyjádřila ale současně obavu z toho, že lék nebude kvůli vysoké ceně dostupný chudším zemím.

WHO současně opatrně doporučila k léčbě přípravek remdesivir od firmy Gilead Sciences, jehož nasazení dosud nedoporučovala vůbec. Organizace nicméně stále považuje za nejúčinnější zbraň proti koronaviru očkování.

Pilulka paxlovid od firmy Pfizer je podle WHO nejlepším dostupným léčivem pro neočkované, pro starší osoby či pro lidi s poruchou imunity. Léčivo paxlovid by měli lékaři podle WHO upřednostňovat před antivirotikem molnupiravir od firmy Merck, před remdesivirem i před monoklonálními protilátkami.

Paxlovid „zmenšuje počty hospitalizovaných více než jeho alternativy, nese s sebou méně případných rizik a aplikuje se jednodušeji než intravenózně podávaný remdesivir a monoklonální protilátky,“ řekla na tiskové konferenci činitelka WHO Janet Diazová.

Pilulka od Pfizeru se nicméně nadále doporučuje pouze osobám starším osmnácti let a neměly by ji dostávat těhotné ženy nebo ty, které se chystají mít dítě. WHO rovněž nedoporučuje podávání u lidí, u nichž nehrozí vážnější komplikace covidu-19.

Paxlovid by měl být podle WHO podáván co nejdříve po zjištění nákazy a pacient musí brát prášky pět dní oproti třídenní léčbě remdesivirem.

WHO rovněž vyzvala firmu Pfizer, aby otevřeněji informovala o ceně léčiva, které pro jednoho pacienta v USA vyjde na 530 dolarů (téměř 12 tisíc korun). Společnost by podle WHO rovněž měla umožnit výrobu levnějších generik.

Paxlovid v Česku

V Evropské unii byl tento lék schválen na konci ledna roku 2022. Už v lednu také české ministerstvo zdravotnictví informovalo o tom, že se pokouší přípravek získat, zřejmě v množství kolem 50 tisíce dávek.

Zatím lék do České republiky nedorazil, očekává se, že se k nám dostane až na podzim společně s předpovídanou novou vlnou sezonního covidu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 1 hhodinou

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 15 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 16 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 19 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...