Vesmírná loď Starliner od Boeingu se vrátila na Zemi

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing se ve čtvrtek brzy ráno středoevropského času vrátila na Zemi. Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako „taxi“ pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let „mimořádně úspěšný“.

Podle agentury AP byla cesta z mezinárodní vesmírné stanice ISS, ke které se loď připojila minulý týden, rychlá. Po zhruba čtyřech hodinách kapsule přistála v areálu americké armády ve státě Nové Mexiko za použití tří padáků a šesti airbagů. Při cestě do vesmíru i zpět na Zemi loď převážela několik stovek kilo zásob a materiálu.

Pro Starliner se jednalo o druhý zkušební let. Ten první v roce 2019 selhal a loď se musela vrátit předčasně na Zemi. Při zkušebním letu Starliner přivezl posádce ISS zásoby. Letošní let byl tak pro Boeing klíčový, uvedly agentury.

Steve Stich, který má v NASA na starost programy soukromých dopravců, označil zkušební let Starlineru za „mimořádně úspěšný“, splnil dle jeho slov všechny cíle. Zkušební let poskytl americké vesmírně agentuře a Boeingu velké množství dat, která budou užitečná pro spuštění prvního zkušebního letu s lidskou posádkou.

Loď měla potíže

Potížím se ale Boeing nevyhnul ani při nynější misi. Krátce po startu selhaly u Starlineru dva z jeho dvanácti motorů a firma rovněž uvedla, že monitoruje nečekané chování systému kontroly teploty. Teplota modulu ale prý zůstává stabilní.

Boeing doufá, že se po firmě SpaceX Elona Muska stane druhým vesmírným přepravcem a „taxi“ pro astronauty. To by si přála i NASA, která chce snížit závislost na Rusku v cestách na ISS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
včera v 06:00

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
1. 4. 2025

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
1. 4. 2025

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025
Načítání...